בודלנדר משה

ו' תמוז תרס"ד - 18/6/1907

י"ז תמוז תשנ"ט - 1/7/1999

שם אב: מקס

בודלנדר משה

תולדות חיים

משה נולד בגרמניה – שלזיה בעיירה רוזנברג , שמנתה 600 תושבים ובתוכם 120 יהודים בלבד .
האבא מקס היה בעל חנות בגדים גדולה והאם אלפרידה הייתה פסנתרנית .
משה למד בבית ספר גרמני ולאחריו בגימנסיה במגמה הומנית . החיים בגרמניה היו שקטים ושלווים ללא כל סימן של אנטישמיות . משפחה יהודית בורגנית עם משרתת – בעלת 4 נפשות 2 הורים בן ובת .
בשנת 1933 החלו ניצני אנטישמיות אך משה ואחותו – הילדים , עדיין לא חשו בכך .
יותר מאוחר האנטישמיות החלה לחדור ואז משה החליט שאין לו עתיד בגרמניה והוא נכנס לפעילות בתנועת "החלוץ" שהייתה אז בראשית ההתארגנות של חלוצים יהודים כשמרכזה ישב בברלין. על מנת לעלות לארץ ישראל ללא תשלום, נדרש היה לעבור הכשרה חקלאית . ומשה החליט לגשת לאיכר גרמני ולעבוד בכל העבודות השונות כמו :
חריש בעזרת סוסים, טיפול בפרות והבאתם למרעה, טיפול באורוות סוסים וכד'…
בסיום ההכשרה אצל האיכר הגרמני, בשנת 1934 משה יצא להכשרה נוספת ביוגוסלביה .
שם שהה תקופה נוספת .
בשנת 1938 משה הגיע היישר לקיבוץ גבעת השלושה. תחילה מגורים באוהלים בתנאים קשים ללא עבודה וללא אוכל . זמנים קשים בהם היה צורך לנסוע לעבודה עד ים המלח כדי לעבוד. התנאים היו קשים כמו גם מזג האוויר הלוהט, כולל סחיבת משאות כבדים ועבודה עם גמלים.
בשנת 1943 נישא משה לפנינה ונולדה ביתם הראשונה – ניבה .
המגורים השתפרו תוך מעבר מאוהל לצריף . בשנת 1947 נולדה ביתם השנייה שלומית .
באותם ימים עבד משה בפלחה ופנינה בגן הירק . בשנת 1952 (הפילוג בקיבוץ המאוחד) בוצע המעבר לקיבוץ החדש. המעבר כלל שיפור התנאים כולל המגורים – מהצריף לבית.
משה קיבל את האחריות על אספקת המים לחקלאות וליישוב. הוא קיבל אופניים כדי שיוכל לפקח על נושא המים ועשה זאת בדבקות ובאחריות עד לגיל הפרישה.
בכל זמן יכולת לראות אותו רכוב על אופניו ובודק את מצב בארות המים. נוסף לכך היה גם זגג.
משה איש שקט צנוע, איש עבודה וצרכן תרבות מובהק – 'תולעת ספרים' וחובב מוזיקה : ניגן בפסנתר, היה לו אוסף גדול של תקליטי מוסיקה קלאסית. נהג לשבת שעות ליד מקלט הרדיו ולהאזין לקונצרטים תוך 'ניצוח' עליהם.
משה היה אבא וסבא מעולה, אהב לצחוק ולטפל בבנותיו ונכדיו. איש משפחה נפלא היה : נהג להגיע ערב, ערב לצריף ולסדר את המיטה לבנותיו לפני השינה.
משה הרעיף אהבה אינסופית לכל עבר במיוחד לנכדים ולנינים. כשנולדה שגית נכדתו – בתה הבכורה של שלומית, הוא כתב לי (פנינה שפי) גלויה ובישר בשמחה על הלידה.
יהי זכרו ברוך.

נכתב ע"י: חתנו אבשלום אייזן.

סבא משה בודלנדר ונכדיו