בודלנדר פנינה

ט' תמוז תרע"ב - 25/7/1912

ט"ז שבט תש"נ - 31/1/1991

שם אב: משה

שם אם: שרה

בודלנדר פנינה

תולדות חיים

פנינה נולדה בעיירה קטנה בפולין רושקופה. במשפחה היו 3 ילדים וכולם במשך השנים עלו לישראל.
אבא היה איש אדוק, סוחר, קונה ומוכר פרות בכפרים ומזה פרנס את המשפחה. אימא הייתה עקרת בית. פנינה למדה בביה"ס פולני עממי, אבל כל הזמן למדה גם עברית בשיעורים פרטיים כמו רוב הנוער בעיירות. בתקופה ההיא נכנסה ל'החלוץ' כדי לעלות לישראל. ההורים התחננו בפניה שלא יעזבו אותם, אבל לא עזר. אחותה הגדולה ברחה מהבית ועלתה לארץ. אבא סבל מאוד מזה וביקש מפנינה שלא תחזור על מעשה אחותה. פנינה הבטיחה לו שלא תברח אבל היא רוצה ומבקשת לקבל את ברכתו לדרך. היא גם הבטיחה לו שהיא ואחותה ידאגו להביאם לישראל.
כעבור זמן, פנינה יצאה להכשרה בקולומיה שבגליציה. התנאים בהכשרה היו קשים מאוד וקשה היה להסתגל אליהם. לאט לאט התרגלה לתנאים. הרצון של העלייה לארץ בער בה וזה נתן את הדחף לעבוד קשה בחטיבת עצים, יחד עם הבחורים בקור של החורף הפולני. פנינה עבדה גם בתפירה ובסריגה.
בשנת 1936 עלתה לארץ הייתה זמן קצר עם אחותה ברמת הכובש ומשם נשלחה לקיבוצנו – גבעת השלושה. בהתחלה היה לה קשה מאוד, אבל היא התרגלה לתנאים. עבדה בקטיף בפרדסים בסביבות פ"ת. לאחר מכן בגן הירק שבנזלה. היא עבדה עם טוריה לפתיחת תלמים להשקיה.
היה לה קשה, אבל היא אהבה מאוד את העבודה הזאת. והייתה מהקבוצה הקבועה בגן הירק. אלה היו שנות חייה היפות. היא אהבה את השדה ואת הנוף, עבדה מהשכם בבוקר עד הערב.
ברבות הימים נולדו שתי הבנות ניבה ושלומית והמשפחה גדלה. זה הוסיף טעם וחיוניות לחיים.
כעבור זמן, היא נשלחה לקורס תפירה. פנינה גזרה ותפרה בגדים לכל ילדי המשק. מצאה סיפוק רב בעבודה זו וזכתה להערכה מכולם. פנינה עבדה בצוות של המתפרה עד שפקדה אותה מחלה הקשה. לאחר הניתוח אזרה את שארית כוחותיה וחזרה תוך מאמצים גדולים, לעבודתה במתפרה, אך המחלה הממארת גברה עליה וליבה נדם.
השאירה אחריה בעל, שתי בנות, נכדים ונין.
יהי זכרה ברוך.