בלנק שמואל

כ"ח סיון תר"ע - 5/7/1910

י"א אלול תשמ"ה - 4/9/1985

שם אב: מורדכי

שם אם: חיה מלכה

בלנק שמואל

תולדות חיים

שמוליק נולד בקוריץ – עיירה קטנה – בחבל ווהלין , שבפולין.
בילדותו למד ב"חדר". בהיותו בן 10 נפטר אביו ממחלת הטיפוס. אימו נשארה עם שישה ילדים והפרנסה לא הייתה מצויה. שמוליק נאלץ לצאת לעבודה בצעירותו. הוא למד את מקצוע הנפחות והמסגרות, כדי לעזור בפרנסת המשפחה.
כרוב בני דורו בזמן ההוא, שמוליק הצטרף לתנועת 'החלוץ' – כדי להגשים את חלומו לעלות לארץ ישראל. הוא היה מפעילי התנועה בעיירה כל רגע פנוי מעבודתו היה מוקדש לסניף.
שאיפתו לעלות ארצה הייתה גדולה, לכן יצא בשנת 1933 להכשרה של 'החלוץ'. ארץ ישראל הייתה אז תחת שלטון המנדט הבריטי, שקבע את מכסות רישיונות העלייה. הרישיונות ניתנו בצמצום, לכן נשאר שמוליק זמן רב בהכשרה – 5 שנים. הוא החל את ההכשרה בקלוסובה ואח"כ עבר לדומינובקה בגוש ורבה.
בשנת 1938 עלה לארץ והצטרף לקיבוץ גבעת השלושה, בה חי עד יומו האחרון. את רוב שנותיו הוא עבד במסגרייה. ראה בעבודה ערך עליון ועשה אותה בדבקות ומסירות. בכל פינה במשק בכל בית ילדים, ניתן למצוא ממעשה ידיו. שמוליק היה כתובת לצורכי החברים, מוסדות השירות ובתי הילדים. היה ידוע שלא תמיד, נענה בתחילה, אך היה ברור שיענה לכל בקשה של חבר, ואף יהיה מרוצה ממנה: השחזת סכין, תיקון מעדר, הכנת מיטה לכל זוג שמתחתן ועגלות ללולים ששימשו את התינוקות הרכים.
באופיו היה אדם טוב לב, אהב ילדים, בדרך לחדר האוכל, היה מתעכב ליד הילדים ומשוחח איתם. הילדים היו מאוד קשורים אליו. הוא היה חבר טוב והתעניין תמיד בשלומם של החברים, נהנה להגיש עזרה למי שהזדקק לו.
בית הוריו היה בית מסורתי והוא נשאר כל חייו נאמן למסורת היהודית של בית אביו. היה צועד ברגל כל שבת ומועד לבית הכנסת של "הפועל המזרחי" בכפר אברהם וחוזר ברגל הביתה. קשר קשרים ידידותיים עם המתפללים. הם מאוד העריכו אותו וכביטוי לכך – היה הקהל הרב שבא להלוויה שלו. כיום יש בית כנסת בקיבוץ, אבל בזמנו הוא היה היחידי שהתפלל בשבת, היה צם ביום הכיפורים והקפיד על תרי"ג מצוות.
שמוליק גם סייע בארגון החתונות בקיבוץ, היה מעין 'רב קיבוצי'.
בשנים האחרונות פקדוהו מחלות קשות שגרמו לפטירתו.
לפי צוואתו הוא הובא לקבורה בבית הקברות סגולה בפתח תקווה.
השאיר אחריו אישה – פרלה בלנק, שתי בנות – נילי ומלכה ושני בנים – מוטי וחיימקה.
יהי זכרו ברוך!

שמוליק בלנק ז"ל בחתונת יוסי ופנינה שפי (שפס) 18/8/1970