אפשטיין (גלפנד) גניה

כ"ח כסלו תרס"ג - 28/12/1903

כ' אדר תשנ"ג - 13/3/1993

שם אב: בן ציון

שם אם: חיה

גניה (גלפנד) אפשטיין

תולדות חיים

גניה נולדה באודסה שברוסיה, עיר נמל שליד הים השחור.
כל בני משפחתה היו פועלים. אביה היה פועל בבית חרושת לייצור מברשות. עם הזמן התקדם והפך למנהל המפעל. לעיתים קרובות נסע לרכוש חומרי גלם למפעל, והיה מבקר בלייפצייג שבגרמניה לעניני עסקים.
במשפחה היו ששה ילדים 4 בנות ו2 בנים.
גניה למדה בבית הספר העממי ברוסית ובתיכון ביידיש. כך הגיעה ללמוד היסטוריה יהודית ולציונות. פעילותה בציונות הסוציאליסטית (צ.ס) הייתה בלתי לגאלית. כתוצאה מכך נתפסו ונשלחו היא וחבריה , לעבודות פרך לסיביר. לפתע קיבלו הודעה מן התנועה כי יש עבורם שלוש ויזות לארץ ישראל.
הן הגיעו לאודסה ומשם הפליגו לארץ ישראל. באודיסה פגשה גניה עוד חברים מן התנועה ויחד עלו ב-1925 . התגשם חלומה.
מנמל יפו נשלחו ישר לגבעת השלושה. בגבעה אז היו שני קיבוצים- "פלוגת מעבר" וקבוצת עין חרוד. כעבור זמן קצר התאחדו השניים והפכו לגבעת השלושה. גניה וחבריה התחילו חיים חדשים. עבודה בפרדסי פתח תקווה למרות הקשיים , גניה שמחה בעבודתה. עד שהוקמה רפת בקיבוץ וגניה הפכה לרפתנית של גבעת השלושה. התחילו ב3 פרות. גניה הייתה מאושרת. עם הזמן הפכה הרפת לענף מרכזי בקיבוץ. החברים גרו באהלים בתנאים קשים אבל זה לא פגע במצב רוחה.
גניה הקימה משפחה עם צביקה אפשטיין ונולדו להם שלושה ילדים, – אילן , חגי, דרור. אולם לפתע נחת עליה האסון צביקה נפטר פתאומית בגיל 37 וגניה נשארה לבדה עם שלושת ילדיהם. גניה נשאה בכבוד את אסונה למרות זאת מילאה חובותיה לחברה והייתה מופת בעבודתה. עד זקנתה הייתה אשת שיחה והתעניינה בעסקי הקיבוץ והמדינה.
השאירה ילדים, נכדים, ונינים.
יהי זכרה ברוך.

גניה גלפנט – אפשטיין ובעלה צביקה בצעירותם.

גניה בעבודתה ברפת של גבעת השלושה

גניה עם שלושת ילדיה – אילן, חגי, דרור