גרבינסקי מרדכי

תרע"ה - 1915

יח' טבת תשס"ה - 30/12/2004

גרבינסקי מרדכי

תולדות חיים

מרדכי נולד בפולין למשפחה דלת אמצעים. היה הבכור מבין אחיו ואחותו – רחל ודוד. בגיל 6 למד "בחדר" ובגיל 7 בבית ספר פולני ממשלתי. בגיל 16 הצטרף ל"חלוץ הצעיר", ובגיל 17 יצא להכשרה בצ'רנוב. הוא עבד בפריקת פחם מקרונות רכבת ובהובלת מי שתייה בדליים מהנהר. התנאים היו קשים מאד ורבים לא החזיקו מעמד. לאחר שנה עבר להכשרה אחרת עם הינדה והמשיכו לנדוד בין הכשרות שונות וחיפשו עבודה. כבר אז החלו הגויים ביחס עוין כלפי היהודים והאנטישמיות הורגשה בכל מקום. לימים כל משפחתו נספתה בשואה. מרדכי עשה כל מאמץ לעלות לארץ ישראל אבל היה קושי גדול להתקבל למסגרת העלייה. הוא קיבל זימון לצבא ובמקביל קיבל גם אישור לעלייה ב- 13.3.38, לאחר שהתחתן עם הינדה חברתו, הם נסעו ברכבת לרומניה ואחר כך הפליגו באונייה "פולוניה" לחיפה.
הוא מספר כי הם הורדו בסירות אל החוף ומשם הועברו ל'בית עולים' ואחר כך נשלחו לקיבוץ גבעת השלושה. הם גרו באוהל קטן יחד עם עוד זוג חברים. מרדכי התחיל לעבוד בפרדס והינדה עבדה בנוי. באותה שנה שלח הקיבוץ חלק מחבריו לצבא הבריטי, חלק לפלמ"ח, וחלק לנוטרות. תפקידו של מרדכי בנוטרות היה לשמור על חוף הים באזור נתניה.
לאחר 3 שנים חזר לקיבוץ והחל לעבוד במשתלה עם הינדה. הם המשיכו לעבוד במשתלה עד לחיסולה. לאחר מכן, עבד בעבודות שונות- אקונום במטבח, בלול, נהג בית. בכל מקום הפגין מסירות ואחריות.
מרדכי היה איש אהוב על המבוגרים ועל הצעירים כאחת בתפקידו כנהג בית התחבב על כולם.
להינדה ומרדכי נולדו 3 ילדים: שמעון הבכור – חי עם עדה ומשפחת בתם הצעירה – מורן רגב בגבעת השלושה. הבן השני – חיים גרבינסקי ז"ל חי עם משפחתו בכ"ס.(נפטר ממחלה בגיל צעיר).
הבת הצעירה יעל – חיה עם משפחתה בקיבוץ עמיר כל השנים. מרדכי זכה ל- 7 נכדים ולנינים.
לאחר מותה של הינדה אשתו, קשר מרדכי את חייו עם רחל מקיבוץ עינת, הם חיו יחדיו מספר שנים מאושרות, עם הילדים משני הצדדים. לימים, רחל חלתה והיא קבורה בגבעת השלושה.

בשנת 2005, סמוך ליום הולדתו ה- 90, נפטר בפתאומיות.
יהי זכרו ברוך.