הרשטמן דב

כ' תשרי תרע"ב - 10/10/1914

י"ד תשרי תשנ"ב - 2/9/1991

שם אב: ישראל

הרשטמן דב

תולדות חיים

דב נולד בפולין בעיר קלץ. אביו נפטר בצעירותו, דב היה קשור לאימו, לסבא ולסבתא שלו. אימא שלו הייתה מתפרנסת מחלוקת חלב, שהייתה קונה אצל הגויים בכפר הקרוב. מילדותו היה דב עוזר לאימו. היו לו עוד שני אחים. גם הם עזרו בבית אך אחד האחים היגר לבוליביה.
בשנת 1931 התגייס דב לצבא הפולני ושרת בתותחנים. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ב- 1939, מצבם של היהודים הלך והחמיר, דב ברח לרוסיה עם אחד מאחיו, שהה הרבה בדרכים, עד שהרוסים פתחו את הדרך לקליטת הפליטים.
דב הגיע לחרקוב ומשם לאחת מארצות אסיה, עבד בכל עבודה קשה שהייתה כדי לקיים את עצמו. בגמר המלחמה, כשהרוסים הודיעו שהפולנים יכולים לחזור לארצם,יצא דב לעיר הולדתו ומצא שם את ביתו עומד על תילו. השכנים קיבלו אותו יפה. אך למחרת פרץ הפוגרום הידוע בקלץ ונהרגו 15 יהודים ע"י הפולנים.
דב ברח ללודג', לא מצא שם אף אחד ממשפחתו והיה ערירי. במאמצים רבים יצר קשר עם אחיו בבוליביה ורצה להגיע אליו. אחיו שלח לו ויזה לצרפת. לשם כך היה צריך לעבור את גרמניה. לאחר תלאות וקשיים רבים, הגיע בסופו של דבר לבוליביה, שם נפגש עם משפחתו שנשארה בחיים. לאחר זמן מה החליט לעלות לישראל.
בשנת 1949 הגיע לישראל דרך ארגנטינה ושהה תקופת מה בבית העולים בחיפה.
דב שהה זמנים קצרים בכמה קיבוצים ולא מצא בהם את מקומו עד שהגיע לקיבוצנו. הוא עבד 17 שנים בפרדס ואח"כ בביח"ר לנעליים. העבודה התאימה לו והיה לו סיפוק רב. הוא התחתן עם טובה לוביצ'ר. נוצרו יחסים טובים עם ילדיה של טובה מנישואיה הקודמים.
אסון רודף אסון, דב נפטר זמן קצר – כחודש ימים אחרי טובה.
אלה תולדות דב – היהודי הנודד כל ימי חייו מילדותו – עד קבורתו.
יהי זכרו ברוך.