וייס צבי

י"א שבט תרצ"א - 29/1/1931

ט"ז שבט תש"ט - 2019 /1/ 22

שם אב: אהרון

שם אם: רוזה

וייס צבי

תולדות חיים

צבי נולד בארגנטינה בעיר הבירה – בואנוס איירס. בגיל 6 עבר עם משפחתו לאורוגווי. אביו – אהרון עבד בשיקום רהיטים – בפוליטורה. אימו– רוזה הייתה עקרת בית.
מגיל צעיר התגלו הכישרונות האומנותיים הרב- גוניים של צבי. כשהתבגר הוא למד בביה"ס לאומנות "תורס גרסיה". (תורס גרסיה למד בזמנו ציור – עם פיקסו בספרד).
צבי ושושנה התחתנו בשנת 1961. בשנת 1963 הם הגיעו לאולפן לעברית בקיבוץ גבעת השלושה. צבי למד עברית אצל יעל ליפשיץ – שוהם ושושנה למד אצל אריה רבינר.
לאחר האולפן הם קיבלו החלטה לחזור לאורוגווי . שם נולדו להם שתי בנותיהם: יהודית וסילבנה (יעל). כעבור 10 שנים עלו לישראל והיו תושבים ארעיים, בתחילה ומצאו את ביתם בגבעת השלושה. בארץ נולד בנם הצבר- אריאל. צבי גם כתב שירים בספרדית. השירים מצויים באלבום המשפחה, שהוציאו לכבוד יום הולדתו ה- 87, שנה לפני מותו.
צבי עבד כל השנים בביח"ר לנעליים ובשנות עבודתו האחרונות עבד גם בחדר האוכל. את כל עתותיו הפנויות הקדיש – לציור. צבי הציג תערוכות רבות בארץ ובאורוגווי וזכה להערכה ולהכרה רבה. צבי היה אדם צנוע ומאיר פנים . צבי ושושנה הוסיפו תרבות וצבע לקהילה בקיבוץ.
צבי ביקש שלא יישאו הספדים בהלווייתו. רעייתו שושנה נשאה דברים לזכרו.
צבי השאיר מורשת של אומנות בגבעת השלושה, הוא לימד, במשך שנים, ציור ורישום במועדון הספורט ובקיבוץ. אצל חברים רבים, בחדריהם ישנם – ציורים של הצייר צבי ווייס, שהקדיש את כל חייו – לאמנות.

מילות פרידה

במסיבת ריקודים הכרתי אותך כרקדן טנגו מקצועי. בין ריקודי הטנגו והסמבה, שוחחנו, שתינו קפה וסיפרת לי שאתה גם שחקן תיאטרון, צייר מבית הספר "טורס גרסיה" ומתאגרף. התפרנסת כמודליסט של מעילי פרווה.
היית אישיות מיוחדת במינה – בקהילה שלנו.
היית בן זוגי במשך כמעט 60 שנים. היית אביהם של יהודית, אריאל וסילבנה,
החם של עדנה ואבואלו (סבא) של עדי, גיא, מיקה, יובל ורואי. היית סבא רבה של רום, טיו אנריקה, היית אמיגו, חבר, מורה לאומנות להרבה מאוד תלמידים.
נשמנו, רקדנו, אכלנו והקשבנו יחד למוסיקה.
היית מאוד גאה במשפחה שהקמנו ובמשפחה המורחבת, בחברים שרכשנו והתלמידים שלך לאומנות.
תודה לך על החיים המעניינים והעשירים שחיינו זה לצד זו.
אני וכל המשפחה כבר מתגעגעים אליך.
אוהבת אותך תמיד,
שלך רוסיטה

כתבה רעייתו: שושנה ווייס