וילנצ'יק דבורה

כ"א אדר תרס"ו - 18/3/1906

י"ג סיוון תשמ"ה - 2/6/1985

שם אב: חיים לייב

שם אם: חיה

וילנצ'יק דבורה

תולדות חיים

דבורה נולדה בעיר שאולי שבליטא, כבת בכורה למשפחה שמנתה 3 בנים ובת אחת. אביה היה מורה לעברית בבית ספר וגם ב"תלמוד תורה". אמה סייעה בפרנסת המשפחה ועסקה במנופקטורה (אריגים).
במלחמת העולם הראשונה נדדה המשפחה מעיר לעיר. בכל מקום עזרו לאנשים. חוסר היציבות בילדותה של דבורה השפיע על מהלך חייה.
לאחר המלחמה הצטרפה לתנועת "החלוץ הצעיר", מתוך רצון ושאיפה לעלות לא"י. היא הודיעה על תכניתה למשפחה. אביה היה ציוני פעיל. כדי לשמור על שלימות המשפחה מחד, והגשמת הרעיון הציוני מאידך, הביא לכך שבשנת 1924 – כל המשפחה עלתה לארץ ישראל והם השתקעו בתל-אביב.
בשנים הראשונות לשהותם בארץ עזרה דבורה לפרנסת המשפחה, אבל היא חלמה על חיים בקיבוץ.
בפעם הראשונה בחייה המרתה את פי ההורים ובשנת 1928 עזבה את הבית והצטרפה לקבוצת המייסדים של קיבוץ שפיים בהרצליה. החיים בפלוגה היו קשים. העבודה הייתה מפרכת. תנאי המגורים והאוכל היו דלים. לימים, כשהייתה נזכרת בתקופה זו הייתה אומרת: שנים אלו היו מהיפות ביותר בחייה.
בשנת 1929 נישאה לזלמן בשפיים. עקב מחלתו של בעלה, נאלצה לחזור לבית הוריה בת"א. המשפחה הצעירה התבססה. זלמן מצא את מקומו בעבודה כפועל ועסקן ציבורי, קנה מגרש בחולון כדי לבנות בית.
דבורה לא הרפתה מחלומה ולחצה לחזור לקיבוץ. היא נהגה לומר:" נולדתי במעמד הפועלים ותמיד אשאר במעמד זה. דרך החיים בקיבוץ היא הצודקת, הנכונה והמתאימה ביותר לכל פועל". היא ויתרה על חיי הנוחות והצטרפה יחד עם בעלה לקיבוץ גבעת השלושה.
למרות קשיי הקליטה הראשונים, מעולם לא הצטערה על צעד זה. כאדם מהשורה היא השקיעה את עצמה בעבודה. תמיד במסירות, בחריצות וביושר. שנים רבות עבדה בתפירה והשתדלה להעניק לכל גוף את הבגד המתאים לו. שאפה לכך שכל אחת תהיה מרוצה.
דבורה ליוותה בחיוב את כל האירועים והחגים במשק, התעניינה בכל נושא. השתתפה בכל חוג או טיול שהתקיימו והיטיבו לה. אף פעם לא התלוננה וראתה בכל דבר רק את החיוב.
דבורה אהבה מאוד את משפחתה והשקיעה בה את כל כולה. תמיד העניקה חום ואהבה רבה לכל ילד ונכד במידה שווה.
בשנת 1971, נפטר בעלה זלמן. היא התגברה על הצער והכאב והמשיכה במהלך חייה. בשנת 1984 – חלתה. כשנה נאבקה במחלתה. לפי בקשתה רצתה להיפרד מהעולם בביתה בחדרי החולים במשק. ואכן, ליבה נדם כשהיא מוקפת בכל בני משפחתה. השאירה בן, בנות ונכדים.
הובאה לקבורה בבית הקברות בגבעת השלושה.
יהי זכרה ברוך.