וינשטיין (אברשה) אברהם

י"ד אפריל תרצ"ב - 20/4/1932

ט"ז כסלו תשע"ח - 4/12/2017

שם אב: ראובן

שם אם: ליזה

אברהם (אברשה) וינשטיין

תולדות חיים

אברשה, נולד אוקראינה (אז בשלטון פולין) בעיר קובל. למשפחה הייתה תחנת קמח, בעיירה סמוכה בשם קופיצב. למעשה רוב המשפחה גרה שם. עם כניסת הגרמנים הנאצים לקובל נרצחה כל משפחת אימו, משפחת ברונשטיין ביער בוכובה, שם נרצחו יהודי קובל.
אביו נתפס ונשלח לאושוויץ ונרצח שם.
אברשה בגיל 8 וחצי ואימו, נשלחו לרוסיה ולקזחסטן שם נדדו במשך כל המלחמה עד שהגיעו לאחד ממחנות העקורים . שם חלתה אימו ליזה בסרטן ונפטרה. אברשה נשאר בודד בעולם. כל משפחתו נספתה בשואה.ב1947 הגיע עם עלית הנוער לקיבוץ רמת הכובש. במלחמת השחרור פונו ילדי הקיבוץ לגבעת השלושה ולגליל ים אבל אברשה שהיה כבר בן 16 נשאר במקום בזמן הקרבות ועבד כעוזר חשמלאי.
עם תום הקרבות , עובר אברשה לקיבוץ גבעת השלושה.
בגבעה נמצאת בת הדודה של אימו איטה בנדורי ומשפחתה הרחבה, מאמצת אותו כבן בית. אברשה משתלב בחברת הנוער בקיבוץ ,כשהם לומדים חצי יום , וחצי יום יוצאים לעבוד בענפי המשק השונים. הוא וחבריו לומדים אצל המורים יעקב ליפשיץ ורינה בנדורי והמטפלת לאה בורנשטיין דואגת לכל מחסורם.
בשנת 1951 התגייס אברשה לצבא ולאחר שרות מלא של שנתיים וחצי הוא חוזר לקיבוץ ומתמנה כחשמלאי של הקיבוץ. התקופה היא, הכנת השטח לקיבוץ החדש המוקם בנזלה לאחר הפילוג ואברשה וחבריו מקימים את רשת החשמל החדשה, את לוח החשמל והגנרטור. אברשה וזאביק להב(וילי) היו הראשונים לטפל בכל הפסקות החשמל, הם נתנו שרות למתפרה, לרפת, לבתי הקירור, ללול, ולמוסך.
כשהוקם בית החרושת לנעליים הם היו אחראים על התחזוקה והתיקונים של המפעל. ביום יום עבד אברשה, בבית המלאכה בתיקונים של מוצרי החשמל הביתיים , כמו טוסטרים, קומקומים ותנורים.
אברשה מתמנה לרכז הקניות של הקיבוץ תפקיד מרכזי ואחראי מאד.
אברשה ושרה חברתו מחליטים להינשא. שתי בנות נולדו לזוג בקיבוץ- אורית ואביטל. מירי הקטנה נולדה לאחר שעזבו את הקיבוץ ועברו לגור בעיר.
למרות שחיו שנים רבות מחוץ לקיבוץ, הרגישו שגבעת השלושה היה ביתם האמיתי. אברשה ושרה שמרו על קשר חברי עם חבריהם בגבעת השלושה כל החיים. כשחלה בסרטן ביקש אברשה, להיקבר בגבעת השלושה.
השאיר אישה שלוש בנות ונכדים
יהי זכרו ברוך.

אברשה באמצע עם חבריו מגבעת השלושה–
יורם זינגר ויהויה זמירי

משפחת וינשטיין- שרה אשתו עם שלושת הבנות והנכדים