ולדמן ישראל

י"ח אלול תרע"ו - 16/9/1916

י"ג שבט תשס"א - 6/2/2001

שם אב: יהודה

שם אם: מלכה

ולדמן ישראל

תולדות חיים

אבא נולד בהונגריה בעיר קניזה. במשפחה היו שלושה אחים. כולם זכו להשכלה תיכונית.
מלחמת העולם השנייה, תפסה את אבא כמו כל יהודי הונגריה, באמצע שנות העשרים שלו והוא הועבר לאושוויץ. אושוויץ היה מחנה הריכוז הראשוני ושימש מרכז מנהלי למערכת המחנות. הוא היה המחנה הגדול ביותר במחנות ההשמדה, שהקימה גרמניה הנאצית. ונרצחו בו מיליון וכמאה אלף יהודים. יותר מכל אתר אחר במהלך המלחמה.
מאושוויץ הועבר ישראל למחנה בוכנוולד בווימיאר – גרמניה.
ישראל שוחרר בתאריך 11/4/1945.
לאחר השחרור הוא פגש את טובה בבודפשט, הם קשרו את חייהם יחד ומשם הגיעו למחנה עקורים בפוקינג – גרמניה, וכשמטרתם הייתה – לעלות ארצה.
בשנת 1946 – במחנה נולדה ביתם הבכורה מלכה , כיום חברת קיבוץ גבעת ברנר. מלכה שימשה כאחות במרפאת הקיבוץ ואח"כ כספרנית בתיכון 'ברנר'.
ולדמן ישראל היה חבר תנועת 'דרור הבונים'.
בשנת 1947 עשתה משפחת ולדמן הצעירה את ניסיונה הראשון לעלות ארצה עם האונייה – 'אקסודוס' – יציאת אירופה. בהגיעם לחופי חיפה, גורשו ע" י הבריטים בחזרה לאדמת גרמניה. בשל סיבות בריאות של התינוקת שלהם, שחלתה במחלת ים –הם עוכבו בצרפת.
בשנת 1947 הם עלו ארצה ובהגיעם לחיפה, הם הופנו למחנה עתלית ומשם לקיבוץ 'רמת רחל'. במלחמת השחרור הקיבוץ הופגז והם עברו יחד עם עוד משפחות לקיבוץ 'עין הים'.
המסגרת הקיבוצית, הלוחצת, הקשתה על טובה רעייתו והם עברו ל'כרם מהר"ל,' מושב של יוצאי צ'כיה הונגריה שליד חיפה. בשנת 1950 – נולד בנם השני יהודה.
המושב נקלע לקשיים ובהשפעתו של בני מרשק, שהכיר את ישראל מ'רמת רחל' – המשפחה הגיעה, בשנת 1954 – לקיבוץ גבעת השלושה.
בקיבוץ, בשנת 1959 נולדה בת הזקונים – רוחה'לה. ישראל היה אבא טוב, חם ומסור מאוד לילדיו.
ישראל ולדמן נקלט היטב ועבד, רוב שנותיו – ברפת. הוא שימש גם אחראי על הספורט בקיבוץ, נהג לנסוע עם נבחרות הכדורסל, הכדורגל והכדור-יד לכל התחרויות. לאחר מכן עבר לניהול בריכת השחייה בקיבוץ, שהפכה לימים למועדון הספורט הגדול ביותר באיזור פ"ת וראש העין. ישראל היה אוהב אדם ואנשים אהבו אותו. הוא מצא ידידים רבים בקרב המינויים בבריכה. הוא התחבב על חברים צעירים ומבוגרים כאחת. בשנותיו האחרונות עבד בתקשורת עם וילי.
ישראל ולדמן נפטר בן 85 ממחלת לב.
יהי זכרו ברוך.