הרשטיין (לוביצ'ר) טובה

א' שבט, תרע"ט - 2/1/1919

ח' אלול תשנ"א - 18/8/1991

שם אב: לייב

שם אם: חיה

טובה הרשטיין ( לוביצ'ר)

תולדות חיים

טובה נולדה בשנת 1919 בעיירה קטנה – קורפ, בסביבת ורשה (פולין). האוכלוסייה בעיירה הייתה מעורבת: יהודים ונוצרים. אביה היה חייט ואימא שלה עקרת בית שגם עזרה לאבא בעבודתו. הם לא היו עשירים אך הפרנסה הספיקה למחייתם. הבית היה מסורתי, הילדים למדו בביה"ס דתי.
בשנת 1939, כשפרצה מלחמת העולם השנייה, טובה חזרה לביתה לאחר שהייתה תקופה מסוימת בוורשה. העיירה שלה הייתה שרופה והמשפחה כולה הושמדה, מי ב"טרבלינקה" ומי ב"בלז'ץ". טובה נשארה יתומה מכל המשפחה, וערירית בחייה. החבר שלה החליט לברוח מפולין והיא הצטרפה אליו. רוב היהודים שברחו ניצלו מגיא ההריגה.
בדרך, בתחנת מלכין גילו אותם האוקראינים, הורידו אותם מהרכבת והביאו אותם למגרש הגדול – מגרש הטבח ביהודים. – בזזו ושדדו את מעט הכסף שהיה להם והיהודים חשבו שזה יהיה סופם. אבל המחתרת היהודית העבירה מסר שמי שרוצה להציל את עצמו שיברח מיד.
טובה החליטה לברוח לגבול הרוסי. שדדו ממנה את מעט הכסף שהחביאה ואת התכשיטים שהיו על גופה. יחד עם עוד יהודים רצו והגיעו לביאליסטוק שהייתה על הגבול הרוסי. בדרך איבדה טובה את החבר שלה והייתה בודדה,שבורה ורצוצה, אבל גם החבר שלה ברח מהגרמנים והגיע בדרכים עקלקלות לביאליסטוק וכאן חברו השנים יחד.
המצב היה קשה מאוד – זקנים וחולים מתו. הצעירים החזיקו מעמד והם אמרו לרוסים: אין לנו דרך חזרה. הרוסים התייחסו ליהודים באהדה ושלחו את אותם לסיביר. כאן קיבלו אותם יפה, סידרו אותם בעבודה, בבתים מוסקים ודאגו להם למזון.
בשנת 1941 פרצה המלחמה הגדולה בין גרמניה ורוסיה, רוב הצעירים גויסו לחזית וביניהם גם החבר של טובה, שלא ראתה אותו יותר. טובה עבדה כל הזמן במתפרה עד שהסתיימה המלחמה והיהודים התחילו לחזור לפולין.
ברוסיה טובה חלתה במחלה קשה מאוד שהתבטאה במחסור של ויטמינים בגופה, ולא ניתן היה להשיג את התרופות. למזלה פגשה ברופאה, שלימים קיבלה את התואר חסידת אומות העולם, שהשקיעה מאמץ רפואי גדול והצילה אותה. טובה ראתה ברופאה "התגלות אלוהית" והכירה לה תודה כל ימיה.
בשובה לפולין, אחרי המלחמה הצטרפה טובה לקבוצת 'דרור' בשצ'צין. שם הרגישה טוב והתחתנה עם פישל לוביצר.
כעבור מספר חודשים הם עלו ארצה בעליה הבלתי לגלית באניית מעפילים 'תיאודור הרצל'. בדרך היו תגרות ומאבקים קשים עם האנגלים, אלו נאבקו נגד עליה יהודית לא"י והובילו את המעפילים לקפריסין.
טובה הייתה במחנה 64, שם נולד בנם אריה לוביצ'ר.
כעבור שנה הגיעו לישראל ולגבעת השלושה. פה מצאו את ביתם. כאן נולדה בתם חיותה והם היו מרוצים בחלקם.
פישל חלה במחלה ממארת ונפטר ושוב אפף היגון את חייה. לא יכלה לעמוד בבדידותה, התחתנה עם דוב הרשטיין.
טובה חלתה גם כן ונותחה בבית חולים קפלן. היא נפטרה באופן פתאומי ונקברה בגבעת השלושה.
טובה השאירה בן ובת, בעל ושתי נכדות.
יהי זכרה ברוך.