מלר יעקב

כ"ח ניסן תרצ"ה - 1/5/1935

ט"ו אדר תשנ"ט - 25/2/1994

שם אב: נפתלי

שם אם: אלישבע

יעקב מלר

תולדות חיים

יעקב מלר נולד בבלז שבגליציה המזרחית. מאוירת הבית החסידי, החדר ובית המדרש ספג בילדותו מושגים ביהדות והערכי היהדות שליווהו כל חייו.
גם לאחר שמרד וברח מבית הוריו אל הכשרת קלוסובה, הקיבוץ והסוציאליזם שמר מלר על היסודות ההומניסטים שקיבל בכור מחצבתו.
בגיל 17 הצטרף לקיבוץ ההכשרה בקלוסובה. להט החלוציות, דבקות הרוח החסידית, הפשטות והעממיות של יהודי מהעיירה והשפעת רעיונות השוויון , האחווה והסוציאליזם מהמזרח כל אלה ועוד הותכו והתגבשו במלר הצעיר העולה לארץ ב-1929 ובאופן טבעי מצטרף לחבריו בהכשרה לקיבוץ גבעת השלושה.
שנות השלושים הראשונות, שנות דלות ועוני . עבודה קשה ביום ובערב שמחת-חיים של חלוצים צעירים מלאי אמונה וביטחון בעתיד. במשך מספר שנים לסירוגין היה מרכז עבודה.
באותם זמנים לא היו "מתנדבים" ולא פועלים שכירים, ותמיד הייתה מצוקה ומחסור באנשים לעבודה קשה. מלר היה דוגמא אישית למסירות .היה מסדר את העבודה עד חצות הלילה ובבוקר קם עם שחר ויוצא לעבודה – לעבודות הקשות ביותר , למחצבה , בחפירת בורות, להשקאת עצי הפרדס, בבנין ועוד..
מלר התבלט ברגישותו ליחיד וצרכיו. מצא את השילוב בין צרכי הקיבוץ והקולקטיב עם גמישות ורגישות לאדם הבודד והמתלבט.
עם התגברות האנטישימיות באירופה שיכנע את שתי אחיותיו – לאה וחנה לעלות ארצה. ואכן ב1935 הן עולות מתחילות את דרכן בגבעת השלושה וממשיכות הלאה. אחיו נודד לאורוגואי ומגיע לארץ ב1950. שאר המשפחה נספתה בשואה.
בכל שנותיו בארץ היה פעיל במערכות הפוליטיות והרעיוניות של המפלגה והקיבוץ. עבד מספר שנים בארגון המפלגה בסניפים העירוניים במיוחד בסניף אחדות העבודה ברמת-גן. באותה תקופה רכש ידידים רבים וחברים שליווהו עד יומו האחרון. ראה עצמו תלמיד של טבנקין.
היה באישיותו אופי של מרדנות ולעיתים חוסר סבלנות לשגרה ולמוסכמות. עם הקמת נמל תל אביב הצטרף ל"מקובצת" מחברי הקיבוץ המאוחד שיצאו להקים את הנמל. בשנות ה-60 של המאה ה-20 למרות גילו יצא לעזרה בהקמת קיבוץ בית גוברין. מצא לשון משותפת עם חברי המשק הצעירים. ויצר קשרי ידידות.
מלר יצר סביבו מוקד של חברה צעירים שנמשכו לרוחו המיוחדת והבנה לבעיותיהם.
בתקופה האחרונה התמסר לטיפול ביונה שחלתה. נזכור תמיד את דמותו, – חסיד, חלוץ, מרדן ואיש משפחה מסור.
השאיר אחריו את בנו -צורי ואת בתו- גליה ונכדים
יהי זכרו ברוך.

ינק-יעקב מלר בעבודה

יונה ויעקב מלר במרכז . מימין צורי מלר. משמאל ליד הילדים יואל אייצ'יס