יערי לויטה

טבת תרס"ד - דצמבר 1904

כ"ב טבת תש"א - 24/1/1941

יערי לויטה

תולדות חיים

לויטה נולדה בעיירה זדולבונוב חבל ווהלין , באוקראינה, למשפחת עמלים. בהיותה בת ארבע מת עליה אביה ובבית נותרו שבעה ילדים קטנים. ימי הילדות שלה היו קשים. כשגדלה למדה את מקצוע הכובענות אותו עשתה בזריזות ובמומחיות.
רצינות והומור שפעו ממנה. החיים שהמרו לה שימשו מקור של צער רב בצד העליצות והשמחה שהיו טבועים באופיה.
עם הזמן הצטרפה לתנועת "החלוץ" והפכה לחברה פעילה בו. וכשנוסד קואפרטיב של חוטבי עיצים השתלבה בו. אך, עבודת הפרך שדרשה ההכשרה לא התאים למצב בריאותה ולויטה נאלצה להישאר במקום מגוריה כרכזת חברתית למצטרפים החדשים לתנועת "החלוץ". חדרה הקטן הפך למרכז הנוער החלוצי- טיולים, שיחות, שירה עברית, שחוק ועליזות. כל מכריה התפלאו כיצד בגוף החלש הזה יש כל כך הרבה שפע של רעננות ואהבת חיים.
בעיצומם של ההכנות לעליה לארץ תוקפת אותה מחלה קשה אך, לויטה מתגברת עליה ועולה ארצה, הישר לגבעת השלושה יחד עם בעלה מוניה שהיה חבר ב"החלוץ" באותה עיר.
הימים ימי מאורעות תרפ"ט -1929. לויטה משובצת לשמירה בלילות, מתקררת ושוב תוקפת אותה מחלה. ושוב עוצמת כוחותיה מתגברים והיא מחלימה.
היות לויטה לאם מחדיר בה מחדש את הרצון לחיות את החיים בכל מאודם. והיא מתבטאת באחת ההזדמנויות : " עוד מעט תהיה בתי לחברה לי, עד אז העשה הכל למענה."
נשואיה כשלו והיא מאמצת את כל כוחותיה עבור בתה היחידה. אך התאוששה ושוב פקדו אותה מכאובים. והמחלה לא הניחה לה. נפטרה והיא בת 37 בלבד.
הניחה אחריה את נעמי בתה.
יהי זכרה ברוך.