כהנוביץ חיים

י"ד סיון תרע"ב - 30/5/1912

י"א טבת תש"א - 10/1/1941

שם אב: יוסף

שם אם: אלתה

כהנוביץ חיים

תולדות חיים

חיים, נולד בעיירה הפולנית – ברנוביץ. שנות מלחמת העולם ה-1 עברו על חיים בהיותו בגיל רך, שנים קשות מאוד. המצב הכלכלי בבית היה בכי רע. והן הן שרופפו את בריאותו והטביעו את חותמן עליו לכל החיים. עם זאת הוא הצטיין בין כל הילדים בכישרונות יוצאים מהכלל. ומכיוון שאימו ראתה בו את כל תוכן חייה, בכך שקיוותה שחיים יהיה רב גדול בישראל, לא חסכו באמצעים שישקוד על לימודיו.
אימו הזמינה עבורו את מיטב המורים והוא למד מהבוקר עד הערב.
בהגיעו לגיל בר-מצווה דרש דרשה נאה במעמדם של רב העיר וראשי הישיבות, שהתקבצו ובאו לביתם ואכן הוא היה עילוי ב"ישיבה".
לאחר זמן מה הורע מצבו הבריאותי והוא נאלץ היה להפסיק את לימודיו. אבל איש כחיים, לא יכול היה לשבת בחיבוק ידים. לאחר שחזר לאיתנו ובהתחשב במצב הכלכלי בבית, יצא חיים לחפש תעסוקה. לרוע מזלו הוא קיבל עבודה בחנות לעורות, חוץ מזה שהעבודה הייתה מפרכת, השפיע גם הטיפול בעור על מצב ריאותיו וליבו באופן חמור.
עם הזמן החל חיים להתקרב למפלגה ולתנועת "החלוץ". ואיש כמוהו לא יישאר באמצע הדרך. לאחר זמן קצר יצא להכשרה. התנאים בהכשרה היו קשים מאוד, וזה פגע במצבו הבריאותי מאוד. אך חיים לא היה בין הנחשלים . לאחר חודשים מספר בהכשרה בוילנה נשלח לפלוגת ההכשרה באושמיני, כדי לרכזה ולארגנה.
אחרי שכבר אושר לעלייה לארץ ישראל ונבדק בדיקה רפואית , נמסר לו כי מפאת בריאותו הלקויה לא יוכל לקבל סרטיפיקט- רישיון עליה. חיים לא וויתר ופעל נמרצות בכל מקום להסיר את רוע הגזירה ואמנם כחודש לאחר מכן עלה חיים ארצה.
חיים הגיע לקיבוץ גבעת-השלושה שם כבר היו אחיו אריה עם אשתו בלה, ואחיה של בלה, בוריה אפורי.
בגבעה אהבו את חיים , איש רעים ונעים הליכות. איש תרבות ויודע ספר. השיחה עמו הייתה חוויה והרבה הרבה ביקשו את קרבתו ועצתו.
אלא שהגורל לא הניח לו, לאחר עבודה של זמן מועט בכמה מקומות עבודה ובבית החרושת לנעלים של הקיבוץ , חזרה מחלתו.
פטירתו הייתה מהלומה גדולה לכולם. בן 29 היה במותו. בנו של אחיו אריה, נקרא על שמו – חיים.
יהי זכרו ברוך.