לוביצר פישל

י"ט אב תרע"ד - 11/8/1914

י' שבט, תשי"ג - 26/1/1953

שם אב: ישראל

שם אם: איטה

לוביצר פישל

תולדות חיים

שישה ילדים היו במשפחת לוביצר, שהתגוררה בעיירה דרוהוביץ, גליציה המזרחית. המשפחה התפרנסה ממאפיה שהייתה לה, יותר מאוחר נאלץ האב לוותר על המאפיה ולעבוד כאופה במאפיה של אחרים.
פישל נשלח ללמוד ב'תלמוד תורה'. כשגדל קצת שלחו אותו ללמוד את מקצוע הסנדלרות. הוא לא התמיד במלאכה זו והיה עובד בכל מיני עבודות בכדי לעזור בקיום המשפחה, שמצבה לא היה שפיר מבחינה כלכלית.
פישל הצטרך ל'פועלי ציון' והיה ער לחיי הציבור המתקדם במקום.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, העיר נכבשה ע"י הנאצים. פישל נשאר בעיר עד שהצבא האדום בא והדף את הגרמנים. פישל התחיל לעבוד בביח"ר לזיקוק נפט – המקום היה ידוע כמקור לנפט גולמי ועיבודו. הרבה זמן לא ארכה עבודתו זו והוא גויס לצבא האדום. לפלוגות העבודה שעיסוקן היה עבודות שונות בשירות הצבא. פישל עבד במשורים באורל הרחוקה.
עם הניצחון הגדול על הנאצים,חזר פישל לפולין והצטרף לקיבוץ "דרור" שבשטטין. כאן גם הקים את משפחתו כשהקיבוץ כולו חוגג את נישואיו.
בתחילת שנת 1947 הצטרף אל המעפילים באנייה "תיאודור הרצל". האנייה הגיעה לחופי הארץ, אך נתפסה ע"י הבריטים ונשלחה לקפריסין. המשפחה הייתה במחנה, אך היה זה מחנה קרוב לא"י. שליחי א"' מחופשים למעפילים עזרו להם. כאן גדלה המשפחה ונולד הבן הבכור אריה , שהוסיף שמחה והגביר את הכיסופים לארץ.
משפחת לוביצר שהתה בקפריסין תשעה חודשים והייתה בין הראשונים שהורשו לעלות, תודות לתינוק שהיה במשפחה.
הגיעו לגבעת השלושה בדצמבר 1947 והמשפחה נקלטה מהר כשפישל מתחיל לעבוד יחד עם עוד כמה חברים בהנחת קו המים החדש מן הבאר החדשה לפרדס ולגבעה. לאחר מכן עבד בכל מיני עבודות – פרדס, עגלונות, כרם ועוד.
פישל החל להתלונן על כאבים באזור הבטן. בבית החולים אובחנה מחלה ממארת. אשפוז בבית החולים ובחדרי חולים לסירוגין, אך המחלה קיננה בו ולא הרפתה ממנו.
פישל נפטר לאחר מאבק עיקש עם המחלה.
השאיר אחריו אישה, בן ובת.
הובא למנוחות בבית העלמין בגבעה.
יהי זכרו ברוך.