לץ יוסף

תרס"ו - 1905

כ"ו ניסן תש"ג - 1/5/1943

שם אב: דב

שם אם: בתיה

לץ יוסף

תולדות חיים

יוסף נולד בפרנסק שבגליציה. בן יחיד לחמש אחיות. הקוזקים רצחו את אביו במלחמת העולם ה-1. אימו והילדים נשארו מיותמים וחסרי כל. ב-1920 נסע יוסף עם אחת מאחיותיו לגרמניה לגיסו. רק אז החל ללמוד, אלא שנאלץ היה לעזוב את בית הספר ולדאוג לקיומו. עבד בבית מסחר כסוכן מכירות וכנהג. העביר את אימו ואת שאר אחיותיו אליו( אחת האחיות היגרה לדרום אמריקה) והוא נשא בעול קיומם של כולם.
עם הזמן החל להמשך לתנועה החלוצית ויצא להכשרה. שם בהכשרה למד את תורת הבנאות. תוך קשיים מרובים הצליח להשיג סרטיפיקט ועלה ארצה. יתר בני משפחתו עברו לבלגיה.
עם בואו ארצה הגיע ישר לגבעת השלושה. חיצוניותו הביעה תמיד עליצות, אך בקרבו נשא סבל רב. התגעגע מאד למשפחתו שחיה חיים אומללים בבלגיה.
עם פרוץ מלחמת העולם ה-2, לא שקט ולא רגע עד שגייסוהו לצבא- האמין ויקל עליו למצוא את בני משפחתו ולהביאם ארצה. התגייס לצבא הבריטי ב-1940.
חברותי מאד היה ויחד עם זה ערירי. לא הקים משפחה. במשק עבד בבניין ובעיקר בעבודות צבעות. נתחבב מאד על כולם. ילדים , חברים והורים אהבוהו מאד. היה זמן ניכר בשמירה בנזלה. אלה היו ימי המאורעות וחבריו לשמירה ידעו לספר על יוסף אחר לגמרי מזה שראינו במסיבות ובריקודים. הוא סיפר להם על קשייו במציאת חוג שיתאים לו , לאופיו ולרוחו.
כשהיה כבר חייל ובהזדמנו לחופשה קצרה אמר פעם לחברה אחת: " שלום לך אמא יקרה, בכסף רב אי אפשר להעריך את הרכוש שיש לך". " אני מקנא בך , את ודאי מאושרת, יש לך בית, משפחה. אחרי המלחמה אקים גם לי בית משלי. אחיה גם אני באושר. דבר אחד יקר לי – אמי ואחיותיי, מי יודע אם עוד אספיק לראותן. כל כך רציתי להיפגש איתן".
עבר את כל תלאות המלחמה. לחם ביוון ובטוברוק שבמדבר המערבי יחד עם יחידתו – פלוגת הובלה 462 ובהיותו באונייה "ארינפורה" עם יחידתו כששיירה צבאית עושה דרכה מאלכסנדריה למלטה, בדרך לפלישת בנות הברית לסיציליה, הופצצה השיירה והפגיעות של האויב היו אכזריות – 140 מיחידתו של יוסף ומאות רבות של חיילי בנות הברית טבעו במצולות ים.
יוסף ניספה ועמו כל חלומותיו.
בן 38 בנופלו, הניח שתי אחיות. שאר בני המשפחה ניספו בשואה.
יהי זכרו ברוך.

לוח זיכרון עשוי נחושת לזיכרו של יוסף לאץ , היה תלוי בחדר האוכל של גבעת השלושה הישנה. כיום נמצא בארכיון עינת.

אתר ההנצחה לזכר האונייה שטובעה, בהר הרצל.