סואד ( סוויד) ניסים

תרצא - 1931

י' אדר תשס"ה - 19/2/2005

שם אב: יצחק

שם אם: רנה

סואד ( סוויד) ניסים

תולדות חיים

ניסים נולד לאביו יצחק ולאימו רנה בעיר חאלב שבסוריה, שנים היה בן יחיד.
לימים אביו נישא בשנית ולמשפחה הצטרפו ארבע אחיות.
בגיל 14 החליט ניסים שהוא עולה לישראל וכך עשה והלך ברגל ימים ולילות דרך לבנון. כשהגיע לישראל נקלט בקיבוץ 'איילת השחר'. לאחר כשנה, הגעגועים למשפחתו גברו עליו והוא חזר לביתו בחאלב שבסוריה. בחלוף שנתיים נוספות עשה שוב עלייה לישראל והפעם נשאר לתמיד. בהגיעו לישראל בפעם השנייה הגיע לשוק בתל אביב ושם מצא את פרנסתו בחנות פרחים ולידו בדוכן הפלפל עבדה יפה. הם התאהבו ונישאו בשנת 1948 והקימו משפחה. אבא גויס לפלמ"ח. לאחר המלחמה הייתה תקופה קשה והפרנסה הייתה דחוקה. אבא פנה לזלמן וילנצ'יק , חבר הקיבוץ, שעבד בד ירה מעל חנות הפרחים שהיה סניף של התק"ם לעזור להם להצטרף לגבעת השלושה. זלמן וילנצ'יק (אביהם של תקווה גלעד, דרורה חלפון, עמירם וילנצי'ק ואביבה שני) וכך בשנת 1954 הצטרפו לגבעת השלושה משפחת סואד זוג וארבעת ילדיהם: אלי, דליה , דני ואיציק.
לאחר חמש שנים אמא הבינה שהיא בהריון נוסף. ששמעו על כך בהנהלת הקיבוץ הזמינו אותה לשיחה ובה נאמר לה שילד חמישי זה לא בתקן. נתנו לה כסף ואמרו לה שקבעו לה תור להפלה. אמא הסכימה, כביכול, ולימים בקיץ 1959 נולדה אוסי, ולא היה מאושר ממנו.
ניסים היה ידוע כאיש שאהב שימחה כל אירוע משפחתי שחגגו תמיד היה עם תזמורת שירה וריקודים. את ניסים העריכו מאוד בעבודתו: על התמדתו, אחריותו ונאמנותו.
הוא עבד שנים רבות במפעל הנעליים הישן והחדש ,בלול, באחזקת חדר האוכל, ואחזקת 'בית בנדורי', שהיה פעיל מאוד בשנים ההם.
בשנת 1993 במבצע 'דין וחשבון', נהרג נכדו גדי סואד ז"ל, שהיה אח תאום ומאז ועד יומו האחרון אבא לא מצא ניחומים. ניסים היה אבל וביקש את מותו תחתיו .
אבא נפטר מעצב רב כשאיבד את אמנו יפה .
לניסים וליפה סואד נולדו 10 נכדים.
יהי זכרו ברוך.

כתבה: בתו אוסי גינור (סואד)

לזכרם!

כחמישים שנה חיו הורינו – ניסים ויפה סואד ז"ל חברים בקיבוץ גבעת השלושה. יחד גידלו 5 ילדים ו-10 נכדים, באושר רב ובשירה רמה, שמחו בשמחות משפחתיות, שמחות שהיו למחרת "שיחת היום בקיבוץ".
בצד התאקלמות ודרישות קיום מורכבות, שהיו הנורמה בקיבוץ המתהווה של שנות ה-50, הם ידעו יחד לגעת בחיים ולרוות נחת ואושר.
מיום ששכלו נכד אהוב ויקר גדי סואד ז"ל, הכאב הגדול והאובדן הלא- נתפס, דחקו הצידה כל שביב של אושר. "השמחות המשפחתיות" הוחלפו בימי זיכרון ואזכרות וחיי כל המשפחה השתנו ולבשו עצב רב שחלחל ותפס כל חלקה טובה.
לימים, בגרו הורינו והגיעו לגיל הזהב, חלו, כשלו ונזקקו לטיפול ולעזרה.
ברצוננו להודות לכל האנשים הנפלאים, שטיפלו במסירות, אהבה ודאגה וכבוד רב באימא ואבא בשנותיהם האחרונות, בזכותכם, זכו הורינו לכבוד גדול בערוב ימיהם :רון זלצמן, אלפא ואדי ז"ל, שרה'לה ז'אגר, שלומית אושרי, גליה מטסס, עמליה ניר, בצלאל צור, רות לוין, מאירה פולישוק ז"ל מרדכי גרבינסקי ז"ל. שגילו התחשבות, רגישות והקשבה לבני המשפחה.
לכולכם מגיעות תודות, יישר כוח, עשיתם עבודת קודש.
מודים מכל הלב – משפחת סואד הענפה.