סיפור המייסדים - בציר הענבים

סיפור המייסדים

סיפור המייסדים

סיפור המייסדים - בציר הענבים
סיפור המייסדים - בציר הענבים

באחד במאי 1925 עלו שתי חבורות של פועלים – חלוצים על גבעה נישאה בחלקה המערבי של פתח תקוה והחליטו להתיישב ולייסד קיבוץ המבוסס על עבודה עצמית, שוויון וצדק חברתי. למקום קראו "גבעת השלושה". על שמם של שלושה מפועלי פתח תקוה, שעונו ומתו בכלא התורכי בדמשק (1917).
שמואל שטרייפלר, איזיק מהרינג, מנחם פרויליך תוך מאבק על כל יום עבודה, החל המשק להתבסס, הוקמו ענפי חקלאות – רפת, לול, פרדס, גן ירק, משתלה וכוורת דבורים.
הקיבוץ רכש קרקע – "נזלה", בדרך ל"מגדל צדק".
שתלו בה פרדסי הדרים, מטעים – תפוחי עץ, בננות, כרם ענבים, ירקות וגדולי שדה. בית חרושת "מנעל" לייצור נעלים נבנה ב1935. רובו של האוכל שהוגש בחדר האוכל, סופק מגידול עצמי. מאפיה אפתה לחם, תופרות, חייטים וסנדלרים הלבישו בתוצרתם את החברים והילדים.
במקביל חברו משפחות, נולדו ילדים ונבנו בתי מגורים, גני ילדים, בית ספר. הכול על טהרת הבניה והעבודה העצמית של החברים.
טופחו חיי קהילה עשירים של תרבות, חינוך ואיכות הסביבה. חגגו את חגי ישראל וקבלו את השבת. מקהלות, תזמורות, להקות מחול מקומיות מלאו תוכן תרבו תי וחברתי.
חברי גבעת השלושה לקחו חלק במפעלים הציוניים, שליוו את הקמת המדינה שבדרך -: עזרה לקיבוצים צעירים, "חומה ומגדל", מפעל האשלג בסדום, הפלמ"ח, הבריגדה היהודית, קליטת נוער מפולין, רומניה, עיראק, גרמניה וסוריה. בלילות יצאו חברי הקיבוץ לעזור למעפילים ולמחתרת ה"הגנה". במלחמת השחרור הופצץ חדר האוכל, על ידי מטוס מצרי.
בחגיגות ה25 שנה להקמת הישוב מנה הקיבוץ למעלה מ900 נפש. צמיחתו הביאה להחלטה ב 1950 להעביר את הקיבוץ לאדמות ,ב"נזלה" שליד הירקון
בתקופה זו חל משבר חברתי והוחלט על פילוג של כל קיבוצי הקיבוץ המאוחד. גבעת השלושה נחלקה לשניים. הוקמו שני קיבוצים גבעת השלושה ועינת. החלוצים המייסדים התפלגו.
ב"נחלת מייסדים" זו נטמנו ותיקי הקיבוץ שהשתייכו לתנועת "הקיבוץ המאוחד" וכן מייסדים שנפטרו עוד שם בלב פתח תקוה וקברם הועבר לכאן.
 

אנחנו בניהם, נכדיהם וכל הדורות הבאים מצדיעים למפעלם הציוני הגדול ומבטיחים להמשיך את דרכם
שמירה על מדינת ישראל ועל ערכיה היהודים והדמוקרטים.