פולישוק (שלימוביץ') רחל

ח' טבת תרס"ז - 25/12/1906

כ"ג אב תשנ"ב - 3/8/1991

שם אב: אברהם

שם אם: חיה

פולישוק (שלימוביץ') רחל

תולדות חיים

רחל נולדה בעיירה גורדובה ע"י מינסק ברוסיה בתחילת המאה ה-20, זו הייתה תקופה סוערת של שינויים פוליטיים ומהפכניים. תקופה של התפתחות הזרמים הרעיוניים החשובים בכלל ובעולם היהודי בפרט.
רחל סיפרה לנכדתה, שראיינה אותה על בית הוריה: בילדותה היו מכינים שיעורים לאור נרות דולקים ואח"כ לאור מנורת הנפט. כשהומצא הרדיו, בבית הוריה היה המקלט הראשון בעיירה. כל התושבים היו באים לשמוע את הקול מהפלא הזה. הוריה היו אמידים וביתם היה בית חם ופתוח.
כל עובר ושב וכל עני שהיו נכנסים אליהם, תמיד התקבלו בחמימות עם כוס תה וצלחת מרק. כל זיכרונותיה מהבית היו של ילדות מאושרת.
בהגיעה לגיל 17, החלו לקנן בקרבה הספקות הראשונים בדבר גורלה וגורל היהודים. המצב ברוסיה הלך והחמיר. השלטונות החלו להציק יותר ויותר ליהודים. באחד הימים, רחל מצאה את עצמה בבית סוהר כאסירת ציון, אבל החלטתה הייתה נחרצת לעלות לישראל בכל דרך שהיא, כך שהייתה מוכנה לסבול למען הרעיון.
לאחר תקופה קצרה, קיבלה היתר יציאה מרוסיה ועלתה לישראל. א"י הייתה שוממה, רחוקה מלהיות ארץ זבת חלב ודבש, אבל רחל שמחה שברחה מרוסיה. בארץ נקלטה בחבורת "מעבר" (בפתח-תקוה), שברבות הימים התאחדה עם פלוגת "עין חרוד" והקימו את קיבוץ גבעת השלושה בשנת 1925.
כנהוג אז, גרה רחל באוהל, עבדה בסלילת כבישים, נטיעת פרדסים ועוד. בדבקותה ברעיון הציוני, שאבה את הכוח לעבודה פיסית קשה, אבל הרגשתה הייתה נפלאה. החברים היו שרים ורוקדים עד אור הבוקר. במרוצת הזמן התברר שרחל למדה ברוסיה אגרונומיה, ולכן הטילו עליה את פיתוח הנוי והקמת משק החי בבית הספר. הילדים אהבו מאוד את העבודה במשק החי, זה הפך למקום משיכה לחברים ואורחיהם. הילדים הבוגרים מעלים עד היום זיכרונות טובים מהתקופה ההיא, לפעמים גם נזכרים בשמות הלטיניים של הפרחים ששתלו.
כאשר עברנו ל"נזלה", רחל ויוסק'ה נרתמו במרץ לפיתוח הנוי. בעזרת קומץ ילדים נטעו ושתלו בכל פינה במשק.
גורל אכזרי פגע במשפחה, תוך שנתיים נכרתה המשפחה כולה מתוכנו: תחילה חלה יוסקה ואחריו בתם היחידה טליה, ונחתם הגולל עם מותה של רחל השנה.
רק העצים שצמחו ופינות הנוי שטיפחו, הם העדים לפועלם הרב והמסור.
יהי זכרה ברוך.