פומרניץ טובה

כ"ה כסלו תרע"ב - 16/12/1911

ב' בניסן תש"ס - 7/4/2000

פומרניץ טובה

תולדות חיים

טובה נולדה בשנת 1915 בפולין, בכפר ליד העיירה רוקיטנה, להוריה צבי וחוה. בת שנייה לאחיה בנימין ולאחותה הצעירה אסתר. שנות ילדותה עברו עליה בביה"ס פולני. בתקופת הנעורים נחשפה טובה לשפה ולתרבות העברית ונחושה הייתה לעבור לעיירה רוקיטנה, להמשיך וללמוד בביה"ס תרבות, שם רכשה את כושר הביטוי והכתיבה הנפלאים שלה. בתקופה זו הצטרפה לתנועת 'החלוץ הצעיר' עם תום הלימודים, טרם לכתה להכשרה, לימדה טובה עברית ילדים יהודים אשר למדו בביה"ס פולניים.
בשנת 1933- 1938 הצטרפה טובה לקיבוץ הכשרה 'ורבה' ולקיבוץ 'קלון'. העבודה הפיזית הקשה והפעילות הציונית והתרבותית היו הכנה לקרת העלייה ארצה והחיים בקיבוץ עם הזמן הצטרפה טובה לקבוצת חברים, אשר עברו בין ההכשרות בגוש בנדין לתת מענה לבעיות היום יום.
בשנת 1938 עלתה טובה ארצה לקיבוץ גבעת השלושה והכירה את מי שהיה לבעלה – מוטל ובתום שנתיים נישאו.
בחלוף שנה נולדו התאומות מיכל ונילי. בשנת 1950 נולדה הבת צביה, שנפטרה בצעירותה. טוביה בן הזקונים נולד בשנת 1955 וברבות השנים המשפחה התרחבה ונולדו נכדים ונינים.
טובה האם והסבתא האוהבת תמיד דואגת ומוכנה להגיש עצה טובה ועזרה. כל כך מתעניינת במעשיהם ומחשבותיהם של נכדיה.
לא בשלנית גדולה הייתה, אבל כל בני המשפחה מכירים את עוגיות הדבש החומות והמתוקות שלה, שהלכו איתה לכל מקום. נותנת כל מה שיש לב ולעצמה משאירה כה מעט.
שנים רבות עבדה טובה בחינוך: בביה"ס ובבתי הילדים. טובה הקדישה עצמה בכל מאודה לטיפול בילדים והייתה להם כאם. סבלנותה, עדינותה ואצילות נפשה היו ידועים לכל.
טובה השתלמה בירושלים בקורס לטיפול בילדים , אך עם פרוץ מלחמת השחרור, כשהסכנה ארבה מכל עבר, חזרה הביתה.
שנים רבות ריכזה טובה את מחסן הבגדים. אופייה המיוחד, יכולתה לקבל ולהקשיב לכל חבר וחברה, השרו אוירה נעימה במקום.
בשנים האחרונות היה קשה לה לטובה עם השינויים שעוברים על הקיבוץ במישור האידיאולוגי והאישי והיא ניסתה להתמודד בעצמאות מרבית עם השינוי כדרכה בשקט ובמאור פנים.
טובה נשאה את מחלתה שנים, בתקופות קלות יותר וקשות אבל עמדה על רגליה צלולה ומתעניינת בכל.
היא נהגה לבקר את חבריה בבית דור מדי שבוע, וחוזרת משם בהרגשה קשה. לימים היא בקשה לסיים את חייה זקופה וצלולה – בן אדם.
מבוקשה ניתן לה.
נוחי בשלום טובה בין אהובייך.
יהי זכרה ברוך.

מוטל וטובה פומרניץ בצעירותם