פינק יונה

י"א אייר, תרע"ב - 28/4/1912

כ' בכסלו תש"ו - 24/11/1945

שם אב: זאב

שם אם: בלה

פינק יונה

תולדות חיים

יונה נולד בלובלין פולין בהיותו כבן שנתיים פרצה מלחמת העולם הראשונה. בבית היה ילד נוסף ואביו גויס למלחמה, כחייל בצבא הרוסי. עם גמר המלחמה, לא שב האב הביתה. מחלת הטיפוס פגעה באם והיא נפטרה תוך זמן קצר. הילדים התייתמו משני הוריהם.
הם נלקחו ע"י אחות אביהם לגרמניה, שם גדלו והתחנכו.
יונה למד בביה"ס גרמני. כשגדל הצטרף לנוער 'פועלי ציון שמאל' ויותר מאוחר התקבל כחבר במפלגה עצמה. יחד עם קבוצת חברים יצא להכשרה לדנמרק, במטרה ללמוד עבודה חקלאית ולעלות ארצה. בדנמרק שהה כשנה שלימה ורוב הזמן עבד ברפת, לשביעות רצונם של בעלי החווה.
יונה אושר לעלות לארץ והגיע עם כל הקבוצה ארצה והצטרף לקיבוץ נען – היה זה בשלהי שנת 1933. בנען עבד בעבודות שונות ולאחר חצי שנה עבר עם הקבוצה, שעימה הגיע עם ההכשרה – למושבה רחובות. כאן הסתדרו הוא וחבריו כפועלים בודדים במושבה.
ברחובות הקים משפחה ונשא לאישה את שושנה בירמן. עם תחילת מלחמת העולם השנייה, התגייס כנוטר ונשלח לירושלים. עמו יחדיו עברה גם המשפחה.
בתקופת הנוטרות יונה עבד גם במפעל צעצועים בירושלים, כדי לסייע בפרנסת משפחתו, שהתרחבה.
על אף המצב המלחמתי, הוצע למשפחה שיכון מתאים, אך הם ביקשו לחזור לחיי קיבוץ וכך הגיעה משפחת פינק לגבעת השלושה כשלה ילד בן 8 וילדה בת 3 וחצי.
כשהגיעה המשפחה לגבעה הוא התקבל לעבודה ברפת. הוא מצא את מקומו בעבודה ובחברה, לשביעות רצון כולם. יונה היה בחור בריא וחסון ושום עבודה לא הייתה קשה עבורו.
באחד הימים הוא התלונן על כאבים באזור הבטן. בתחילה סברו שזה דבר בר- חלוף, אף הכאבים נמשכו והרופא המקומי, הורה להביא אותו בדחיפות לבית החולים, שם נקבע שהוא זקוק בדחיפות לניתוח המעי העיוור. בעת הניתוח נתגלה שהמצב חמור מאוד וכל המאמצים להצילו עלו בתוהו.
יונה נפטר בהיותו רק בן 33.
הניח אחריו את אשתו שושנה לבית בירמן, בן – דוב'לה, ושתי בנות אביבה (ניצן) ורינה מילשטיין (סלע).
הובא למנוחת עולמים בבית העלמין אשר בגבעה.
יהי זכרו ברוך.

יונה פינק, רעייתו שושנה, בכורם – דוב'לה ובתם השנייה – אביבה (ניצן)