קמחי מוצ'ניק אריה

יז' באב תרע"ד - 09/08/1914

כב' באב תש"ט - 19/08/1949

שם אב: צבי

שם אם: חנה

קמחי מוצ'ניק אריה

תולדות חיים

אריה נולד בעיר האוקראינית סטולין, (אז בשלטון פולין). היה בן שלישי להוריו. אביו ר' צבי היה סוחר אמיד, מסורתי וציוני נלהב .
ברוח זו חינך את ילדיו. הוא למד בבית ספר "תרבות". כשסיים את לימודיו רכש את מקצוע הצבעות.
מאוחר יותר הצטרף אל תנועת ה "חלוץ הצעיר" ובשנת 1933 יצא להכשרה בעיר לוצק ולאחר מכן הצטרף להכשרת "קלוסובה" – קיבוץ חוצבי אבנים ע"ש יוסף טרומפלדור.
בשנת 1938 עלה עם חיה רעייתו, לארץ ישראל והצטרפו לפלוגת הקיבוץ המאוחד "יודפת" ולאחר מכן הצטרפו לקיבוץ מחנים.
אריה היה איש רחב כתפיים, דמות מוצקה. על כתפיו העמיס את עול העבודה והצטיין בכל יום בו עבד: כרועה צאן, ברפת, בריכוז העבודה ועוד.. הוא הקים וניהל את מפעל המרצפייה בקיבוץ. לאחר מכן הקים את ענף בריכות הדגים, שם נהרג בתאונת דרכים בדרכו לעבודה.
אריה היה איש משפחה מסור כאין כמוהו. יחד אם רעייתו חיה-חייקה הקימו משפחה לתפארת. הוא טיפל באהבה בארבע בנותיו, ניצה שנולדה 1938 עדה 1943 חנה-חניק 1947 ומיכל 1948.
היה מעורב ופעיל מאד על הגנת הגליל, לקח על עצמו תפקידים משמעותיים רבים. היה המ"כ הראשון מבין חברי קיבוץ מחנים. בעת המצור על כפר גלעדי התמנה כאחראי על קבוצת חברים שייצאו לסייע למקום. בימי העלייה לכיבוש ברייה בתקופת "חומה ומגדל" , היה בין אלו שהתנגדו באופן פעיל למעצרים שבוצעו על ידי הבריטים.
במלחמת השחרור, לאחר שהמושבה משמר הירדן נכבשה ע"י הסורים, יצא אריה בראש קבוצה לבלום את הטנקים שהתקרבו לקיבוצו מחנים. בידו הופקד אז כלי הנשק
האוטומטי הראשון שהגיע לקיבוץ, היה זה מקלע "פיאט" שנרכש בממון רב.
פתיל חייו של אריה נותק באמצע חייו, נזכור אותו ונספר את ספור חייו מדור לדור
יהי זכרו ברוך.

משפחת קמחי – אריה, חייקה עם ניצה וחניק