קמינר (מנדל) בלהה

ט"ז תשרי תרע"ז - 13/9/1916

י"ח תמוז תשע"ט - 21/7/2019

שם אב: צבי

שם אם: שרה

קמינר (מנדל) בלהה

תולדות חיים

מספרת בלהה קמינר: "נולדתי בכפר קטן בסלובקיה המזרחית בשם בוקובסי. בכפר היו רק שלוש משפחות יהודיות. היינו משפחה בת ששה ילדים. אורח החיים היה דתי-מודרני. אבא הגיע מאמריקה לשם נסע 25 שנה קודם. משפחה ספרדית. הוא מתחתן עם אמא כשהיא בת 17. הפרש הגילים ביניהם היה גדול מאד. המשפחה התפרנסה מפונדק גדול אותו ניהל אבא. בפונדק מכרו משקאות חריפים, בירה, לימונדה, לחמניות ונקניקים. גם טבק וסיגרים. מלבד הפונדק היו לנו גם הרבה שדות מסביב לכפר. שמרנו שבת. דיברו בבית גרמנית, יידיש וסלובקית. כשהשטח עבר לצ'כיה דברנו גם צ'כית ואח"כ הונגרית. יום אחד נסעתי לחתונה משפחתית של בן דוד שלי והוא הביא אותי לקן השומר הצעיר. התאהבתי בפעילות הזו והמשכתי לבקר שם. כשבגרתי עברתי לחלוץ הצעיר ובגיל 20 הצטרפתי לחלוץ. השליחים שהגיעו מארץ ישראל שכנעו אותנו לעלות לארץ. אבל כדי שנוכל לעלות הייתי חייבת ללכת להכשרה קודם. אבא התנגד אז ברחתי מהבית. אמא ידעה. הצטרפתי להכשרה בפרסקוב שבסלובקיה ושם פגשתי לראשונה את חיים , בעלי. התחתנו בהכשרה באמצעות עורך דין. בלי רב. כשקבלתי את האישור לעלות כבר הייתי בהריון. זה היה באוגוסט 1939. הביאו אותנו עד הגבול הסלובקי , אבל חיים נעצר שם. לי נתנו לעבור . הגענו לברטיסלבה ועלינו על האונייה "הילדה". האונייה הייתה בנויה מדרגשי עץ. עליהם ישנו וישבנו. ההפלגה הייתה בלתי חוקית .שטנו לרומניה ומשם עברנו דרך מיצרי הדרדנלים לתורכיה ושם נתפסנו על ידי הבריטים. הבריטים הביאו את כל המעפילים למחנה בעתלית ומשם שחררו את הבנות. הגעתי לגבעת השלושה, וקבלתי אוהל. שם ילדתי את בני הבכור , יפתח. מיד סודרנו לעבודה. במחסן הבגדים ובמכבסה.
כשחיים בעלי הגיע, יפתח היה כבר בן 9 חודשים.
בגבעת השלושה עבדתי בהרבה מקומות. 12 שנה הייתי מטפלת בילדים. ב1945 נולדה עמליה. אח"כ עבדתי 7 שנים במטבח.
צביקה נולד ב1950. הייתי מחסנאית והיו תקופות שעבדתי גם בחקלאות. מאד אהבתי לעבוד. ותמיד יצאתי בשמחה. עם פתיחת מועדון החברים , קבלתי על עצמי לנהל אותו. אפיתי עוגות לבאים והגשתי אספרסו.
כשכבר לא יכולתי יותר הלכתי לעבוד בבית החרושת לנעלים. שם העבודה הייתה בישיבה ואני כבר הייתי ממש מבוגרת.
היום בגיל 95 יש לי משלושת ילדי – 9 נכדים ו12 נינים. הנין הגדול בן 22. "
בלהה בת ה95 מספרת את סיפור חייה , ליעל שהם ונוני ירון מארכיון לתולדות פתח תקווה. ההקלטה המצולמת המקורית נמצאת בארכיון. כשצולמה והוקלטה הייתה צלולה וערנית. מצאנו אותה משקה ומטפחת את העציצים בגינתה.
בלהה נפטרה בגיל 103 ממש בשיבה טובה.
יהי זכרה ברוך.

בלהה וחיים קמינר

בלהה בצעירותה, ליד בנין הקומותיים בגבעת השלושה הישנה.