קנדלשטיין אליעזר

י"ח אלול, תש"ח - 27/9/1948

י"ג אייר תשכ"ט - 1/5/1969

שם אב: יהושע

שם אם: בוניה

קנדלשטיין אליעזר

תולדות חיים

אליעזר נולד בקיבוץ מחנים בעיצומה של מלחמת העצמאות. הקיבוץ הותקף ואת הנשים והילדים פונו מהמקום לחיפה.
עם סיום המלחמה חזרו למחניים אך לא לזמן רב. ב1952 פורץ הפילוג בתנועה הקיבוצית וחברי מחניים שבחרו להישאר בקיבוץ המאוחד, עברו כקבוצה והצטרפו לקיבוץ גבעת השלושה.
כבר בילדותו נמשך אליעזר לטבע. הוא ידע והכיר כל פרח וכל ציפור. ניחן בטביעת עין חדה לכל הסובב אותו. תחביבו היו הטיולים בארץ, בטבע. בכל זמן פנוי וחופשה יצא ללמוד ולהכיר כל שביל וכל אתר.
כשהגיע לכתה י"ב היה מלא היסוסים ביחס להמשך לימודיו . אליעזר הצטרף לחבריו לכתה לסיום התיכון לשנת לימודים בעין חרוד. בעין חרוד בלט משכמו ומעלה בכתתו. בסוף שנת הלימודים , בחג המחזור, כשהופיעו בהצגה עם "מגש הכסף", היה זה טבעי ומובן מאליו שאליעזר יקרא את מילות הקישור, ואכן הוא קרא בטעם וברגש רב: " אין מגישים מדינה על מגש של כסף. צריך להילחם עליה. ואם יש צורך אף למות למענה, כדי שאלה שיבואו אחרינו יוכלו לחיות בשקט ובשלווה".
בתקופה זו כתב, אך לא סיים את עבודת הגמר על "עיזבון הבנים". וחי מאד את תקופת מלחמת השחרור. ודור הפלמ"ח.
לגרעין הבנים לשנת שרות לפני הגיוס, יצא אליעזר היחידי מהכיתה. הוא הלך לעזרה בקיבוץ בית גוברין ויום ולילה עבד בעיבוד השדות.
מבית גוברין חזר הביתה, והתגייס לצה"ל. בהיותו חייל הפצירו בו שילך ליחידה בה יוכל להמשיך להתאמן בכדור-סל. אך הוא אמר: לא נולדתי להיות ג'ובניק. אליעזר שירת בסיירת "שקד", בה עבר אימונים מפרכים, עשה קורסים, ונטל חלק במרדפים. במסגרת זו עבר קורס מכי"ם בהצטיינות. בהמשך הלך לקורס קצינים.
אליעזר אהב מאד מוסיקה קלאסית בעיקר את באך. כתב עליו חבר: , בהיותי בקונצרט באבו גוש צפה ועלתה לנגד עיני דמותו הגבוהה והרהרתי, לו היה שומע את הצלילים האדירים והיפים האלה , אשר כה אהב.
הימים ימי מלחמת ההתשה. הצבא החזיק את קו ברלב.
וביום אחד , כשהחורף נדחק מפני הקיץ , הוא עלה מהבונקר כדי להקשיב לסביבה ופגז שנשלח מעבר לתעלה התנפץ ופגע באליעזר גבה הקומה ויפה התואר. הועלה לדרגת סגן לאחר מותו.
הניח אחריו הורים ואחות, עדינה.
יהי זכרו ברוך.