קנדלשטיין יהושע

י"א תמוז תרע"ד - 5/7/1916

י"ז חשון תשמ"ג - 3/11/1982

שם אב: אליעזר

שם אם: פרומה

קנדלשטיין יהושע

תולדות חיים

יהושע נולד בעיירה מצ'ייב שבאוקראינה (אז תחת השלטון הפולני). מחצית התושבים יהודים שעסקו במסחר ובמלאכות. בני המעמד הבינוני.
סבא שלו היה מאחת המשפחות המכובדות בעירו. להוריו הייתה חנות קטנה ממנה הוציאו לחמם. העיירה הייתה ספוגה באווירה ציונית-חלוצית. בשנות נעוריו יהושע הצטרף לתנועת "החלוץ הצעיר"ואף הדריך בה. זה הוביל אותו להכשרה בזדולבונוב.
ב- 1938 , עלה ארצה. לאחר שהות מה בצפת. הוא הגיע עם גרעין "יודפת" לקיבוץ מחניים שבגליל העליון. שם פגש את בוניה אשתו. הקימו משפחה ונולדו להם בת ובן. עדינה ואליעזר.
משק מחניים שנעזב כמה שנים קודם היה שומם, חורבות וקוצים בכל מקום וללא מים. יהושע כחבר קיבוץ היה שותף פעיל בשיקום הנקודה והקמתה מחדש.
תוך כדי עבודה הוא משתלב גם בחיי החברה והיצירה. היה איש ספר. אהב ללמוד והרבה לקרוא. היה בו צימאון דעת. הצטער על כך שלא ניתנה לו בזמנו השכלה פורמלית ראויה. השתדל להשלים את החסר בכוחות עצמו. ברבות הימים אף יצא לסמינר באפעל להוסיף דעת במשך חצי שנה.
עם הפילוג בתנועה הקיבוצית בשנת 1952 , עוברת קבוצה מחברי מחניים לגבעת השלושה ויהושע ומשפחתו ביניהם. הרבה שנים עבד במטעים בגבעת השלושה בחריצות ואחריות רבה. נעים היה לראותו, תמיר, חסון וזקוף קומה בנוף של נזלה. שימש לעיתים כסדרן עבודה וחבר המזכירות.
אסון כבד קרה למשפחה במלחמת ההתשה, עם נפילתו של אליעזר בקרב על תעלת סואץ ב-1969. מותו של הבן שבר אותו מאד. יהושע הפך לאיש מופנם וסגור, אך השתדל להתגבר עד כמה שניתן והיה תומך וסועד את בוניה. ניסה להוציאה מיגונה למען תוכל להמשיך ולתפקד כאם לבת וסבתא לנכדים.
בשנים האחרונות, יצא לעבודת חוץ מטעם המשק. עבד בתנובה אקספורט בלוד. קשר קשרים אמיצים עם הפועלים והיה אהוד על כולם. אך קומתו שחה. נשא כל הזמן בקרבו את יגונו על אובדן הבן.
בשנתיים האחרונות תקפה אותו מחלה ממארת אנושה. לאחר חודשים של סבל, נפטר.
השאיר – אישה, בת ונכדים.
יהי זכרו ברוך.