רוזנצוויג אהרון

י"ז סיון תרס"ו - 10/6/1906

ל' כסלו תשמ"ד - 7/12/1983

שם אב: עמנואל

שם אם: הינדה

רוזנצוויג אהרון

תולדות חיים

חצי שנה לאחר מות מרים אשתו, הלך מאתנו לעולמים גם אהרון . שניהם הגיעו מאותה העיירה – זבירצ'ה . פולין
הוריו של אהרון היו דתיים מאד, שמרו על מצוות וערכי הדת היהודית וחינכו לאורה את ילדיהם. אהרון החל ללמוד ב"חדר" כבר בגיל 4. בגיל 12 עבר ללמוד ב"ישיבה" ללימודי גמרא. הייתה זו ישיבה מודרנית בה למדו גם לימודי חול. בתקופה זו אהרון ניהל אורח חיים אדוק.
כעבור מספר שנים חל מפנה רציני בחייו של אהרון. הוא הצטרף לתנועת "השומר הצעיר" , בניגוד לרצון הוריו. אהרון התבלט בכישרונותיו ובמסירותו והפך למדריך בקן התנועה. בגיל 17 כבר היה למנהיג קן "השומר הצעיר" בעיירה. שם הכיר את מרים הוברמן ומאז נקשרו חייהם.
בגיל 20, החלו השניים לחשוב על הגשמת חלום הציונות – לעלות לארץ ישראל. הוריו התנגדו לעליה ולכן לא סייעו בידו. למרות זאת בעזרת חברים הצליח להגשים את חלומו . בשנת 1930 , עלו מרים ואהרון ארצה ויחדיו הצטרפו לקיבוץ עין החורש, אשר חבריו עדיין לא ישבו במקום קבע אלא, במחנה מעבר בחדרה. הם נלחמו על עבודה עברית בפרדסי הסביבה.
עקב חילוקי דעות רעיוניים בעין החורש מחליט הזוג לעבור ולהצטרף לקיבוץ גבעת השלושה. באותו הזמן מוקם בגבעת השלושה בית החרושת לנעלים. אהרון השתלב בעבודה זו, אותה הכיר עוד מבית הוריו. למעשה היה בין מקימי המפעל הראשונים. רוב שנותיו בקיבוץ הוא עבד בו וניהל אותו.
אהרון היה פעיל ומעורה בחיי החברה והתנועה במשק. הירבה להשתתף באסיפות הכלליות , וידע להעלות בכתב את דעותיו ורעיונותיו המקוריים. לא תמיד עלו דעות אלה בקנה אחד עם הלך הרוח המשקי והחברתי המקובל במשק.
אהרון היה איש ספר, קרא הרבה בעיקר בתחום הכלכלי וניסה לא פעם להסביר תאוריות כלכליות שבעזרתן אפשר ליישם את פיתוחו של המשק.
הוא היה אב מסור לילדיו ונכדיו, שימש להם משענת בלימודים ובהבנת העולם. בשנותיו האחרונות סבל אהרון ממחלת לב. הוא נשא כאביו בשקט ובצנעה. עד שנדם ליבו.
לא קלה הייתה הדרך. קשה הייתה אבל יפה. מיוסרת לבטים וברוכת החלטות. השאיר אחריו
שני בנים – גיורא ואהוד. ובת – צביה. ונכדים.
יהי זכרו ברוך.