רזניק אסתר

כ"ב כסלו תרנ"ה - 20/12/1894

כ"ו אלול תשמ"ה - 12/9/1985

שם אב: אליעזר

שם אם: פרלה

רזניק אסתר

תולדות חיים

אסתר נולדה בעיירה בוגופול שבאוקראינה (שלטון רוסי), למשפחת זופמן. משפחה אמידה, ברוכת ילדים. המשפחה עסקה בקצבות, דבר שהבטיח את מעמדה הכלכלי.
רוחות חדשות של תחייה לאומית נשבו באודסה והגיעו עד לעיירה בוגופול.
אסתר שבתחילה למדה ב"חדר", עברה ללמוד בבית ספר עברי-יידישאי. ב-1910 סיימה לימודיה ונסעה לאודסה להשלים את לימודי הבגרות בגימנסיה לבנות. לאחר מכן למדה שנתיים בבית ספר לאחיות. והימים ימי מלחמת העולם ה-1 היא גויסה לעבודה בבית חולים צבאי וסעדה את החיילים הפצועים.
השלטון במדינה נחלש והחלו פרעות ביהודים בימי שלטונו של פטלורה – גם מהפכת אוקטובר(הקומוניסטית) לא מנעה שפיכת דם יהודי.
בימים אלה התארגנה קבוצת נוער יהודי ביניהם אסתר ובעלה לעתיד יחזקאל בעזרת תעודות מזויפות ובסכנת נפשות "גנבו" את הגבול לפולין והגיעו לעיר רובנו. אסתר מתגלה בחריצותה ויכולותיה עבדה גם כאחות וגם כתופרת ומנקה בתים, עד הגשמת חלומה עליה לא"י. בשנת -1922 הם עולים ארצה ומתיישבים בתחילה במושבה מגדל. אסתר עבדה בגן הירק ויחזקאל בעלה בתחנת הכח של נהריים. בעטייה של מחלת הקדחת נאלצו לעבור לתל אביב.
מכאן יצאו מדי יום לעבודה ברעננה במטעי הטבק. גרו באוהל עם בתם הקטנה אביבה. הזוג החרוץ בונה את ביתו בשכונת הרכבת שהופך בימי מאורעות 929 לגבול קדמי מול שכונות הערביות הסביבה.
ב-1933 עוברת משפחת רזניק לקיבוץ גבעת השלושה.
אסתר עובדת בפרדסי פ"ת , מטפלת בילדי הקיבוץ, בעת המגפה הקשה של 1935 מזריקה לעוללים כאחות.
היא נתנה ידה גם כסנדלרית. ישבה בצריף הרעוע ותקנה את נעלי העבודה של החברים. בערבי שבת נרתמה למטבח לבשל את הדגים לשבת. כל חייה , מתנדבת לעזרת הכלל.
במלחמת העולם ה-2 עת הוקם הפלמ"ח ותקע את אוהליו בסרפנד(צריפין)אסתר הקימה מטבח ובישלה למגויסים. במקביל עבדה בתיקון בגדי עבודה לחברים. כל דבר עשתה באהבה , וזכתה לחיבה רבה והערכה בכל שכבות הציבור.
במותה זכתה אסתר למה שרק יחידי סגולה זוכים לו בערוב ימיהם. הלכה לעולמה בשקט ובצניעות ללא סבל בגיל 91 .
העמל, הוויתורים, המסירות, הנתינה – ראויים לשמש דוגמא ומופת לכולנו.
השאירה את שתי בנותיה, אביבה וזהרה נכדים ונינים.
יהי זכרה ברוך.

אסתר ויחזקאל רזניק עם הבנות – אביבה וזהרה