רזניק יאיר

י"ח טבת תר"ץ - 18/1/1930

ג' טבת תש"ט - 4/1/1949

שם אב: יעקב

שם אם: חוה

רזניק יאיר

תולדות חיים

יאיר רזניק נולד בחיפה . התחנך עד גיל 11 בבית חינוך בחיפה. אז עבר לגבעת השלושה. בגבעת השלושה סיים בית ספר עממי ועבר ללמוד עם בני כיתתו לבית הספר המחוזי שהיה צמוד לקיבוץ. משם השלים את לימודי התיכון בביה"ס החקלאי
כדורי, וסיים בהצטיינות וקיבל מלגה (סטפנדיה).
הצטיין כרפתן ופלח. כשסיים את לימודיו חזר לגבעת השלושה. בקיבוץ הצטרף לפלמ"ח ובמקביל שימש גם כמדריך נוער. היה חביב מאד על חניכיו בפשטותו, יושרו ובאהבתו העמוקה לעם ולארץ. מסירותו ונאמנותו היו תוצאה של מחשבה , הבנה וחברות כלפי הסובב אותו.
כל הדברים הללו לא מנעו ממנו להיות ספורטאי מובהק, שיחק כדורגל, היה שחיין מצליח והוכיח כושר יוצא מהכלל בכל ענפי הספורט.
יאירקה כפי שקראו לו כל מכריו ניחן בנפש עדינה ורגישה והיטיב להתעמק במוסיקה. במכתביו וברשימותיו שכתב להוריו ולחבריו ידע לתת ביטוי יפה ונאמן לרשמיו, לחוויותיו ולהרהוריו על עבודתו, יעודו ושאיפתו לעבודת בניין ויצירה. במכתבו מהרי ירושלים כתב לאביו: "אולם האמינו לי שמוכן אני להניח את ה'ג'וב' ולשוב הביתה לרפת ולטרקטור ולהמשיך בחיים שקטים, חיי עמל ויצירה, להרגיש שאני בונה משהו ולא רק הורס את כפריה ומושבותיה של המולדת". ובהמשך המכתב כתב: "פצעים הנגרמים לכל אדם עקב ההכרח לרצוח ולהרוג בני אדם, אף כי אויבים הם, פצעים אלה לעתים קרובות אף לא נרפאים והופכים למחלה כרונית".
כשהועלתה שאלת גיוסו , החלטת הקיבוץ הייתה כי הוא נחוץ במשק , מאחר שמילא תפקידים חשובים שהיו חיוניים למאמץ המלחמתי. אך יאיר לא השלים עם ההחלטה הזו ודרש להצטרף לחבריו שכבר התגייסו. וכך עשה לבסוף.
עוד בטרם הצטרף לכוחות , השתתף בפעולות נגד הכוח העיראקי שפלש למגדל צדק וראש העין, ואיים לכבוש את "נזלה", האדמות החקלאיות של גבעת השלושה.
השתתף בפריצת הדרך לירושלים ומשם נשלח לדרום.
במבצע "חורב" בינואר 1949 , יצא בראש מחלקה לכיבוש משלט ברפיח. פרץ גדר אחרי גדר וכך אפשר את ההסתערות לכיבוש המשלט. אולם הוא עצמו נפגע מצרור כדורי מכונת יריה .
הניח אם ואב.נטמן בבית הקברות בגבעת השלושה, בטרם מלאו לו י"ט שנים.
יהי זכרו ברוך.

יאיר רזניק עם אימו , צולם בגבעת השלושה 1947.
(נמסר ע"י יאיר ענבי, שנקרא על שמו)