רז (בלהוסקי) מיכל

ה' אדר תרצ"ח - 16/2/1937

כ' אדר א' תשע"ו - 29/2/2016

שם אב: אשר

שם אם: זינה

רז (בלהוסקי) מיכל

תולדות חיים

מיכל נולדה בתל אביב בת אמצעית בין שני אחיה. משפחה השייכת לתנועת העבודה. אביה אשר, נשא במשרה בכירה באחד ממפעלי הסתדרות העובדים. כבת לתנועת העבודה השתייכה לתנועת המחנות העולים. עם סיום לימודיה בתיכון חדש בתל אביב, יצאה עם הגרעין שלה להגשמה. משימתם הייתה שיקומו של קיבוץ יד חנה , השייך לקיבוצי הקיבוץ המאוחד. במסגרת זו היא הכירה את גיורא רז בן גבעת השלושה והשניים נישאו ב- 1959. מיכל עברה לגבעת השלושה. ב- 1960 נולדה ביתם חמוטל אח"כ נולד בנם יריב. מיכל וגיורא נשלחים ללמוד הוראה. מיכל הפכה למורה הנערצת על ידי תלמידיה. השקיע שעות רבות בחינוך לעקרונות.
כלוחמת על עקרונותיה, מיכל הייתה נושאת הדגל במאבק לקבל לחברות בקיבוץ, בחור ערבי לאחר נישואיו לבת הקיבוץ. היא וגיורא בעלה עשו נפשות לתמוך בעקרון השוויון והצדק. רבים מבני המשק הצעירים וגם מהמבוגרים תמכו במאבק צודק זה, אך באספה הכללית שבה נערך הדיון בנושא, הרוב לא תמכו בקבלתו לחברות מלאה בקיבוץ. הוויכוחים המרים והאכזבה הקשה מתוצאות המאבק הביאו את משפחת רז הצעירה , לעזוב את גבעת השלושה ולעבור לקיבוץ מעגן מיכאל. לאחר מספר שנים הם מחליטים לעבור לירושלים ומיכל מתחילה את לימודיה באוניברסיטה העברית. היא למדה ספרות ואמנות לתואר ראשון וספרות גם לתואר שני. כתלמידה מצטיינת היא משתלבת במשרד החינוך ועושה שם מספר תפקידים חשובים בהכנת תוכניות לימוד ואחראית על לימודי האומנות במגזר הכפרי.
אצל מיכל , כל עבודה הייתה חייבת להיות מושלמת, מושקעת, מעמיקה ובעלת עקרונות. מיכל יצאה לפנסיה ממשרד החינוך. נראה כי עם הפסקת העבודה החלה לדעוך. בפטירתה, השאירה אחריה את ילדיה חמוטל ויריב ונכדים.
נטמנה באדמת גבעת השלושה.
יהי זכרה ברוך.

בשורה שלוש חברות בקיבוץ , רגע לפני לידת ילדיהם הבכורים-
מימין- אביבה ליפשיץ, יעל שהם ומיכל רז.

מימין: גיורא, אראלה, מיכל, אהוד רז