פסחזון ( וישניאק) רחל

כ"א אדר תרס"ג - 20/3/1903

י"ט טבת תש"מ - 8/1/1980

שם אב: שלמה

שם אם: לובה

סוניה צוקר

תולדות חיים

רחל נולדה בעיר פרוז'ני בפולין. עלתה ארצה ב1925. בשנה זו נהר זרם גדול של נוער ציוני חלוצי לארץ ישראל. עם הגיעה מצטרפת רחל לחבורת "מעבר" בפתח תקוה. החבורה מתאחדת עם פלוגת "עין חרוד" ומקימים את קיבוץ גבעת השלושה.
לאחר תקופה קצרה חלתה רחל בטיפוס המעיים והבהרות. רחל חוזרת לפולין לריפוי. רבים חשבו שהיא כבר לא תחזור בגלל תנאי החיים הקשים. אבל רחל חזרה הישר לקיבוץ גבעת השלושה. רחל שייכת לדור מייסדי הקיבוץ. מאמינה בדרכו ובעקרונותיו. רוב שנותיה עבדה בחינוך, כמטפלת, מחנכת ומנהלת בית הספר.
רחל הייתה דמות דומיננטית מאד בניהול בית הספר וחברת הילדים. היו שטענו שמעורבותה היתה מוגזמת. אף אחד לא יכול היה להתעלם מכך שהקדישה את כולה לילדים בכל הגילים.
רחל דאגה מאד לפיתוח החינוך המוסיקלי בבית הספר. היא הביאה את המוסיקאי יצחק גרציאני שעלה ארצה מבולגריה ב- 1949. בהשפעתה הפך החינוך המוסיקלי בניצוחו של יצחק גרציאני למרכזי בפעילות בית הספר. מקהלות, תזמורת, חגיגות מוסיקליות . כל ילד שרצה ניגן על כלי מוסיקלי, ורחל קרנה מאושר.
עם קום ביה"ס קיבוצי משותף בבית ברל – עין השרון , עמסה רחל את הכל על שכמה. שמשה כגזברית, אך למעשה היתה כתובת לכל, מבלי להתחשב במגבלות הבריאות וגיל.
כשהיא חלתה , לא ויתרה והמשיכה לעבוד בבית החרושת לנעלים. עבודה הייתה קודש ואין לותר על אף יום אחד.
רחל – דמות בלתי רגילה שחברו בה יחד כוחות נפש גדולים, כושר עבודה בלתי נדלה, יושר שאין עמו פשרות ומסירות ללא גבול. הייתה צלולה עד יום מותה
השאירה את שני בניה – מונה ורפי ונכדים.
יהי זכרה ברוך.

רחל וישראל פסחזון ממייסדי הקיבוץ

רחל פסחזון ובניה מונה ורפי