שיבר מנחם

י"ז ניסן תרפ"ג - 3/4/1923

כ"ו תשרי תש"ט - 29/10/1948

שם אב: יחזקאל

שם אם: הדסה

שיבר מנחם

תולדות חיים

מנחם נולד למשפחה ציונית בעיירה דורנא-ואטרה אשר בגבול רומניה וגליציה. שם למד בבית אביו השוחט. מילדותו חלם על עלייה לארץ ישראל. עם פלישת הנאצים לאזורם יצאה המשפחה לדרך נדודים. בתחילה הוגו כולם לטרסניסטריה, שם סבלו רעב ומחסור. אביו ואימו נפטרו במחנה. מנחם ואחותו הצליחו לחזור מגלותם, שבורים ורצוצים. בשנת 1944 התגייס מנחם לצבא האדום, עבר את הרי אורל והשתתף במסע הניצחון מסטלינגרד ועד ברלין.
ב1945 השתחרר מהצבא האדום והגיע לפולין. שם הצטרף לתנועה החלוצית וקיבל את הכשרתו בקיבוץ "דרור" שבגלייויץ. עם חברי הקיבוץ עבר לגרמניה, למחנה עקורים שמנה יותר מ5000 יהודים ומנחם מונה לבא-כח הוועד וחבר מזכירות הקיבוץ. בדרך בלתי לגלית הגיע לאיטליה ומשם העפיל עם 700 המעפילים באוניה "עלייה". נחתו על חוף נהריה והצליחו לחמוק מהמשטרה הבריטית. בארץ בחר להצטרף בתחילה לקיבוץ יגור ומשם עבר עם קבוצת גולי קפריסין לקיבוץ גבעת השלושה. בקיבוץ רצה לבנות את חייו. שתקן היה אבל עצתו תמיד התקבלה יפה. בפרוץ מלחמת השחרור התייצב מנחם כבר בגיוס הראשון לצבא. בגדודו אהבוהו מאד. הוא מילא את תפקידיו בכל האחריות ותמיד היה בקוו האש הראשון. כיאה ליהודי וחלוץ נאמן לעמו, השתתף בקרב על צפת במסגרת מבצע "חירם" לשחרור הגליל העליון.
מנחם נפל בקרב ביום כ"ו תשרי תש"ט כנגד "צבא ההצלה" של קאוקג'י בעת כיבוש הכפר גוש חלב. הובא למנוחות בבית הקרבות הצבאי בראש פינה.
בן 25 היה בנופלו. דף לזכרו, באתר ההנצחה של משרד הביטחון.
יהי זכרו ברוך.