זמירי משה

ח' ניסן תר"ס - 07/04/1900

י"ח חשון, תשי"ד - 27/10/1953

שם אב: מרדכי

שם אם: באבל

משה זימרי

תולדות חיים

זמירי נולד בפסח תר"ס בעיר מאלין שבאוקראינה. בהיותו בן חמש התייתם מאביו, שהיה מורה ומנהל בית הספר. אמו שהייתה בת כפר התמסרה כולה לבנה היחיד. ראשית חינוכו ב"חדר". בגיל 13 עלה עם אמו לארץ ישראל. השתקעו בירושלים. כאן השלים לימודיו בבית ספר וסיים את הסמינר למורים בבית הכרם. במלחמת העולם הראשונה התגייס לגדוד העברי בפיקודו של קולונל מרגולין ועבר עמו למצרים. עם סיום המלחמה הצטרף ל"גדוד העבודה" ע"ש יוסף טרומפלדור והשתייך לפלוגת ראש העין. בשנות העשרים שימש כמזכיר אגודת פועלי הרכבת. בתרפ"ה – 1925 הקים עם פסיה גורליק את משפחתו. נולד לו בנו יחידו יהויה. המשפחה הצטרפה למקימי קיבוץ גבעת השלושה שנוסד בשנת 1925 ממערב למושבה פתח תקוה.
זמירי היה איש רוח ונדד בחייו עם קבוצות בוהמיינים. בתחילה הצטרף לקבוצת הרועים בשייך אבריק אצל אלכסנדר זייד. בשנים אלה השתייך לחברה "טרסק" עם מנהיגם אלכסנדר פן. בשנים אלה כל מעייניו היו בקידום התרבות בארץ ישראל – ספרות. מוסיקה, ציור ותיאטרון.
במלחמת העולם השנייה, התגייס ושרת בצבא הבריטי עד סופה. הוא סלד מפרסום ולא רצה כי שמו יתפרסם על השירים שכתב. לפחות חמישה שירים מן הזמר העברי הם פרי עטו. זמירי, דאג לעזור לבנו יהויה בפיתוח אמנות הציור. מאמרי ביקורת חשובים שלו על ציור וכן תרגומים ספרותיים ראו אור במגזין "גזית". דברי הגות ומאמרים נמצאו בעיזבונו.
זמירי מעולם לא הצטרף כחבר מין המניין לגבעת השלושה. חודשים מספר לפני פטירתו הפתאומית ביקש להתקבל כחבר משק, שאותו ליווה שנות דור מבלי להיות קשור ארגונית.
נתקבל כחבר והחל להתערות החיי הקיבוץ , אך לפתע קרס. הניח אישה ובן.
יהי זכרו ברוך.