שפיגל מרדכי

ט' טבת תרע"ו - 8/12/1916

כ"ח ניסן תשנ"ב - 28/4/1992

שם אב: חנוך

שם אם: חנה

שפיגל מרדכי

תולדות חיים

מרדכי שפיגל נולד בעיר מונאץ' אשר בקרפטים – רוסיה. שם אביו – חנוך ושם אימו – חנה. העיר מונאץ' הייתה ידועה בתלמידיה ורבניה. היו לה ביה"ס רבים, בתי כנסת ופעילות ציבורית ענפה. השראה גדולה קיבלה עירו מן העיר פראג – בירת צ'כיה.
מרדכי למד בחדר ובביה"ס עממי. היו לו שלושה אחים ושתי אחיות. המשפחה התפרנסה בקושי.
בילדותו הוא התייתם מהוריו. הוא היה הצעיר המשפחה. הוא למד בביה"ס מקצועי וולקניזציה וחידוש צמיגים. הוא התמחה במקצועו , אבל חי בדוחק.
בשנת 1938 נכנסו למונאץ' חיילים הונגרים והשתלטו על כל איזור הקרפטים – רוסיה, אך עדיין לא פגעו ביהודים. התנועה הציונית הייתה פעילה ומרדכי הצטרף לתנועת 'החלוץ' – הצעיר ממונאץ' בהנהגתו של מנחם אורן. כל שאיפתו הייתה להגיע לישראל. כשפרצה מלחמת העולם הראשונה החלו היהודים להרגיש את האנטישמיות של ההונגרי כלפיהם. הכריזו על עבודות כפיה והחרימו את כל רכושם.
מרדכי שפיגל היה בר מזל, המקצוע של תיקון צמיגים הציל אותו מכל הרדיפות. הוא הצליח דווקא בתקופה זו למצוא את פרנסתו וקיומו. אך זמן רב לא יכול היה לעמוד בזה: הוא וקבוצת חברים סדרו להם מסתור במרתף. בסוף הם חברו לרוסים בחזית נגד הנאצים וכך הצילו עצמם עד סיום המלחמה.
שפיגל שמע על ארגון 'ההגנה' בפראג, הוא וחבריו הגיעו לארגון זה, שישראל הקימה ובדרך זו התקרבו לעליה לארץ. הקבוצה הגיעה לעיר אוסטן וגרה שם בבית עולים. פה הוא הכיר הלה אשתו, אף היא ניצולת שואה. הבדידות והרצון לחיות יחד קרבו אותם והם נישאו. כעבור זמן מה הם עלו על אניית מעפילים ולאושרם הגיעו ארצה.
התחנה הראשונה בארץ הייתה יהוד. אך הם לא מצאו את מקומם שם. ועברו למושב מזור .
גם פה לא מצאו מנוחה ובסיועו של ד"ר מיקי פרנק הם הגיעו לקיבוץ גבעת השלושה.
בקיבוצנו הם נקלטו היטב והכו שורש.
נולדו להם שלושה בנים: אברהם, משה וחנן. שפיגל אהב את הקיבוץ והרגיש בו טוב , הוא עבד בפרדס, בכרם, ואח"כ בביח"ר לנעליים.
המחלות , שסבל מהן בתקופת המלחמה, החלו לתת את אותותיהם, הוא חלה אנושות ולבו נדם לעולמים.
שפיגל שעבר את כל ייסורי המלחמה, הובא למנוחת עולמים בגבעת השלושה.
השאיר אחריו את אשתו הלה, שלושה בנים ותשעה נכדים.
יהי זכרו ברוך.