אפורי שפרה

1907 - 2001

שם אב: אברהם

שם אם: רבקה

שפרה אפורי

תולדות חיים

שפרה אפורי לבית שבתאי (שבשה) נולדה בסטולין ואח"כ המשפחה עברה לעיירה ויסוצק. אביה היה מלמד והחדר היה אצלם בבית. כך ספגה שפרה מילדותה את לימודי הקודש והכירה בע"פ כמעט את כל התנ"כ. במשפחה היו שתי בנות ושני בנים – כולם הצליחו לעלות ארצה לפני המלחמה בסיוע תנועת 'החלוץ'. סביב ביתה של שפרה היה גן ירק ששימש את המשפחה. העיירה הייתה קטנה: היהודים והגויים חיו בנפרד ושררו ביניהם יחסי טובים, ביחוד בתחום המסחר. הייתה סבלנות הדדית ולא הייתה אנטישמיות.
בשנת 1932, בהיותה בת 25, עלתה שפרה לארץ ישראל – לקיבוץ גבעת השלושה. במשפחה התנגדו להצטרפותה של שפרה להכשרה ולעלייה. שפרה הייתה בהכשרה ינוב שליד פינסק. שפרה העלתה אחריה את כל המשפחה. שני אחיה – משה ואהרון הגיעו גם כן לגבעת השלושה. אח"כ עלתה אחותה.
בבואה לקיבוץ פנו אליה שתהיה אקונומית, היה לה קשה מאוד להתחייב לעבודה אחראית זו, בהיותה כה צעירה. אח"כ עבדה במטבח ילדים. בקיבוץ היא הרגישה, לדבריה כמו דג במים. בשלב מאוחר יותר , כשעברו לנזלה הייתה שוב אקונומית , אז קיבלה על עצמה את התפקיד וראתה בו יעוד. כתוצאה מזה, היא גויסה לוועדת המטבחים של הקיבוץ המאוחד, כדי להנחות את האקונומים בקיבוצים: איך אפשר לבשל בתקציב מינימלי. עשר שנות עבודתה בגן הירק במשק, היו לדבריה, השנים היפות ביותר בחייה. שפרה הייתה חלוצה במלוא מובן המילה והעבודה הייתה ערך עליון עבורה.
בגבעת השלושה פגשה שפרה את בן זוגה בוריה , שעלה ארצה 6 שנים אחריה. נולדו להם שלושה ילדים: אברהם – הבכור, רבקה ואיציק – צעיר הבנים. לשפרה ובוריה אפורי הייתה זוגיות טובה, הם האריכו ימים יחדיו ונפטרו בשיבה טובה.
יהי זכרה ברוך.

שפרה ובוריה אפורי ביום הולדת ה-90.